У всьому винні попередники! Хто диригує “заморозкою” американської оборонної допомоги Україні

Фото: eastnews.ua

2 липня американські ЗМІ повідомили, що Пентагон призупинив постачання Україні деяких типів зброї, зокрема ракет для ППО. У нашому Міністерстві оборони заявили, що не отримували жодних офіційних повідомлень і застерегли, що окремі особи, які коментують цю ситуацію, “не мають усіх фактичних даних”.

Проте всіма фактичними даними не володіли й у Міністерстві оборони, оскільки звернулися до Пентагону за уточненнями. А очільник Офісу президента Андрій Єрмак телефонував голові комітету у закордонних справах Палати представників США Браяну Масту, зазначивши, що Україна готова купити системи ППО.

Слова-зачіпки як ключ до розуміння

Висловлювання та повідомлення офіційних осіб і владних структур містять загальний термін – “деталі”. Це дозволяє зробити висновок, що в США наразі немає єдиного рішення про призупинку допомоги Україні. 3 липня підтвердив це речник Пентагону Шон Парнелл: президенту США пропонуються різні варіанти підтримки України, котрі “відповідатимуть безпековим пріоритетам США”. Принаймні по ракетах для Patriot американська сторона підтверджує свої зобов’язання, запевнила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс.

Але це не заспокоїло й західні медіа. The Economist із посиланням на обізнані джерела повідомив: у ніч на 1 липня Пентагон повернув літаки, що везли зброю для України, та “не надає жодних деталей”.

Таємнича тінь

Politico повідомляє, що рішення було ухвалене ще на початку червня (до саміту НАТО) главою політичного управління Пентагону Елбріджем Колбі після перегляду запасів боєприпасів. Це рішення має на меті ставити інтереси США на перше місце, і стосується всіх країн, які отримували американську допомогу, пояснила заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі. Перелік таких держав не оприлюднено. NBC News вказує на міністра оборони США Піту Хегсету як можливого автора цього рішення, через “переживання щодо запасів Збройних сил США”.

За інформацією Politico, пауза настала несподівано навіть для близьких до Трампа осіб. Важко уявити, що держсекретар Марко Рубіо, який також є радником президента з питань національної безпеки, був у курсі ситуації. Тим більше, що Теммі Брюс спростувала причетність Держдепу до призупинки поставок зброї Україні.

Проте 20 травня Рубіо заявив, що США не зупинили постачання зброї Україні, однак рішення про нові пакети допомоги ще не ухвалене. Отже, для держсекретаря це навряд чи стало великим сюрпризом.

“Це рішення не відбулося би без згоди Дональда Трампа. Я б не виключав, що мова йде про форму відкритого шантажу,” – висловив припущення виконавчий директор Інституту трансформації Північної Євразії Володимир Горбач. – Можливо, на останній зустрічі Трамп попросив Зеленського про щось, що не було виконано. Це схоже на таке собі тупання ніжками”. Зокрема, експерт натякнув на осіб у оточенні президента, які курують американський напрямок. Керівник ОП був у США в червні саме для закупівлі зброї, але не зміг зустрітися з кимось із Пентагону і передав перелік потреб України через міністра фінансів Скотта Бессента.

Відкриті для розмов і – для ударів

Якщо Америка не відновить постачання зброї, під час третього раунду переговорів Україна буде у вразливішій позиції за РФ. Це не потішило українських політиків.

“Америка з приходом нової адміністрації вирішила віддати нас Росії. Крапка. Зараз США просто послідовно реалізують задумане,” – зазначила народна депутатка Мар’яна Безугла.

Необхідно зосередитися на результатах, а не на емоціях чи шоу, застерігає народна депутатка Марія Іонова (фракція “ЄС”). На її думку, є ще шанси змінити ситуацію на свою користь у Києві.

Трампу буде важко заборонити поставки зброї Україні за “живі” гроші, якщо європейці готові купувати її для нас, стверджує німецький політолог Ігор Ейдман.

Підвищений тиск

У четвер, 3 липня, напруга зросла. Напередодні зустрічі з тимчасовим повіреним у справах США в Україні Джоном Гінкелем українське МЗС попередило, що затримки у постачанні зброї лише стимулюватимуть агресора. З-за океану намагалися заспокоїти.

Речниця Держдепартаменту Теммі Брюс визнала затримку зброї на складах у Польщі, але “це лише окрема ситуація”. Нібито загального рішення залишити Україну без зброї не приймали.

Такого рішення і не могло бути, наголошує німецький політолог Ігор Ейдман, оскільки у США завжди підтримують нашу країну. Проте команда Трампа стверджує, що попередники нібито виснажили запаси озброєння США. Чинний президент не раз критикував за це Джо Байдена. Зараз цими аргументами Білий дім обґрунтовує свої дії під час бесід з союзниками.

Тим часом європейські партнери, хоч і запевняють у постійній підтримці України, все ж без конкретики. Не надав її і генсек НАТО Марк Рютте. За його словами, пріоритетні інтереси нової адміністрації США зрозумілі, проте Україна “в короткостроковій перспективі не зможе обійтися без усієї підтримки, яку може отримати”. Тобто, Європа зараз не здатна компенсувати відсутність американської оборонної допомоги.

І знову все замикається на телефонних переговорах трьох осіб.