Адміністрація Дональда Трампа почала стикатися з внутрішніми розбіжностями стосовно російської політики.
Частина європейського бізнесу та політиків посилює тиск на владу ЄС з вимогою переглянути жорсткі заходи щодо Росії. На фоні економічних труднощів і підвищення цін на енергоносії все частіше звучать заклики повернути російську нафту і газ. Про це пише 4 липня видання Politico, згадуючи один німецький місто, що залежить від заводу, частково належного Росії, а також про те, що Трамп теж має намір послабити санкції.
Однак адміністрація Дональда Трампа стикається з розбіжностями щодо політики стосовно Росії, і одним з ключових гравців цих розбіжностей є Стів Віткофф — спецпосланець Трампа з питань Близького Сходу та його представник у Росії. Віткофф демонструє симпатії до Росії і Путіна, що не є секретом для його колег, але він прагне відновити економічні зв’язки і пом’якшити санкції без наслідків для Росії як агресора.
Голоси на підтримку повернення російських нафти і газу зростають в Європі, зокрема в Німеччині, особливо у східних регіонах, які традиційно мали тісні зв’язки з Радянським Союзом та Росією. Частина європейських бізнесменів і політиків намагається тиснути на ЄС, закликаючи переглянути жорстку політику щодо Росії.
Питання повернення Москви в поле ЄС є, на думку прихильників, більше політичним, ніж юридичним.
Відновлення постачань потребує скасування ембарго ЄС, згоди від Польщі на транзит і продажу частки “Роснефти”, і це може бути досягнуто досить легко.
Ситуація із “Північним потоком” подібна. Газпром має вирішити суперечки, а німецький регулятор дати дозвіл на прокачування. “Із політичною волею” все може бути вирішено “за ніч”, стверджують деякі політики.
Віткофф користується цими обставинами, його підходи досить близькі до риторики Кремля. Документи, підготовлені його офісом, не акцентують уваги на відповідальності Росії за агресію в Україні, а підтримка Росії сприймається лише як можливість відновлення в майбутньому. Яким чином має зупинитися війна і як це відбудеться, у Віткоффа не обговорюється, і немає згадок про територіальну цілісність або умови деокупації.
Проте пропозиції щодо зняття санкцій викликають опір серед інших членів команди Трампа. Міністр внутрішніх справ США Даг Бергам, який входить до неформальної ради, виступає за стратегію “енергетичного домінування” США і проти будь-яких поступок у питаннях санкцій. Він вважає, що зняття обмежень надасть Росії економічну перевагу і підірве позиції американського експорту енергоресурсів в Європі. Бергам наполягає на тому, що головною метою має бути витіснення Росії з енергетичних ринків, особливо в ЄС, при цьому його особливо не хвилює ситуація в Україні.
Розбіжності між Віткоффом і Бергамом стали предметом обговорення в бізнесових і політичних колах США.
За інформацією західних ЗМІ, Віткофф підтримує постійну комунікацію з рядом бізнесменів, які зацікавлені в послабленні обмежень. Водночас Держдепартамент та Міненерго США зберігають іншу позицію: до повного завершення бойових дій та виведення російських військ з України говорити про перегляд санкційної політики поки не на часі, хоча деякі прецеденти вже наявні.
При цьому більшість європейських політиків залишається непохитною.
Мерц у травні заявив, що “Північний потік-2 не запрацює”, підтримавши нові санкції. ЄС вніс законопроект про повну відмову від російського газу до 2027 року.
Але деякі країни, такі як Австрія, Словаччина, Угорщина, виступають за співпрацю з Москвою. Будапешт і Братислава постійно погрожують блокувати санкції ЄС.
ЄС постає перед дилемою: чи здаватися, спокуситися на щедрі обіцянки і знову стати залежними від Москви, чи закріплювати незалежність за рахунок інших постачальників, зокрема США. При цьому важливо не забувати, що Росія веде війну проти країни, що знаходиться неподалік кордонів Євросоюзу.
Євросоюз не ухвалив нові санкції проти РФ. Згідно з інформацією, двоє дипломтів впливових держав ЄС повідомили, що 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії знову розглядався під час засідання послів Європейського Союзу (Coreper) у Брюсселі 4 липня, але не був прийнятий через позицію Словаччини.