Ні обіцянок, ні пробачень – розмова Зеленського з Трампом під тиском обставин

Фото: gettyimages.com

4 липня, після повітряних атак на Україну, відбулася телефонна розмова президентів України та США, яку обидва глави держав визнали успішною. Перед цим Трамп спілкувався з Путіним і визнав, що розмова з ним не вдалася.

За інформацією самого Зеленського, сторони вирішили сконцентруватися на захисті повітряного простору, а також домовилися про зустріч фахівців у цій сфері.

Зеленський наголосив, що Україні “потрібно вигідна угода для миру, і країна підтримує американські пропозиції”. Він також відзначив, що Трамп досить добре обізнаний зі ситуацією на фронті.

Андрій Єрмак порівняв цю розмову з “ідеальним ударом у гольфі”, акцентуючи на “чесності та прямоті” Дональда Трампа.

Змістовність без проривів

Як розповів Gazeta.ua політичний аналітик Дмитро Франчук, Зеленський намагався особисто донести до Трампа критичність ситуації в Україні та її реальні потреби. На його думку, бесіда відбулася в звичайному діловому тоні.

Трамп, ймовірно, виявив підтримку, але без конкретних зобов’язань. Результати переговорів залежатимуть від його особистого бачення і політичних торгів“, – висловив свою думку експерт. – Зовнішню політику Трамп розглядає крізь призму вигоди і впливу на свій рейтинг“.

Ще один “мирний план”

Дмитро Франчук вважає, що справжня причина розмови може полягати в намірах щодо укладення мирної угоди, до якої нинішній президент США намагається схилити як Росію, так і Україну.

Безумовно, з його точки зору, така угода має бути вигідною насамперед США, що може не відповідати інтересам України і виявитися неприйнятною для Києва“, – пояснює аналітик.

президент США не використовував усі важелі впливу проти Росії

Чинний президент США не вдався до використання всіх можливостей для тиску на Росію, натомість вдався до низки поступок, підкреслив колишній посол США в Україні, нині експерт Стенфордського Центру міжнародної безпеки та співробітництва Стівен Пайфер. Зокрема йдеться про економічні поступки.

На його думку, лише конфіскація “заморожених” активів РФ за кордоном дозволила б Україні озброїтися на кілька років, тоді як продовження війни для Путіна потребувало б суттєвих фінансових витрат. Тож, вважає Стівен Пайфер, посередництво президента США буде малоефективним.

Я все ж сподіваюся, що він перегляне свої підходи. Адже підтримка Байдена відповідає як українським, так і американським інтересам“, – вважає експерт.

Новий скандал Хегсета

Експерт ГО “Інститут американістики” Олег Преловський зазначає, що Трамп зараз перебуває на перехресті. Голосування у Конгресі щодо “Великого і гарного законопроєкту” показало, що чинного президента підтримують не всі республіканці. Інцидент з припиненням допомоги Україні став каталізатором конфліктів між політиками.

Зважаючи на те, що скандал набирає обертів, Трамп був змушений спілкуватися з Зеленським. Про це свідчить інформація, отримана NBC News 4 липня, згідно з якою рішення про призупинку допомоги Україні нібито було ухвалено міністром оборони Піт Хегсетом.

Трамп розуміє, що немає сенсу далі переговорити з Путіним, але не знає, куди рухатись далі

За словами Преловського, Трамп бачить безглуздість у подальших переговорах із Путіним, проте у нього немає чіткої стратегії дій.

Невтішні результати особистісної дипломатії “я, Трамп, я його переконаю” змусять президента США призупинити постачання зброї Україні, аби відкрити шлях до чогось нового, але і це “щось” не дає бажаного результату. Сам Трамп визнав це.

Досі серед республіканців зберігається рівень розчарування ним такий, що “можливо, до кінця року MAGA не буде такою, якою була у 2024 і на початку 2025 року”, прогнозує Преловський.

Побічно про серйозні проблеми Трампа свідчить активізація Ілона Маска, який розпочав опитування у мережі щодо доцільності створення нової партії “Америка”.

Росія використовує шанс?

Перед розмовою Зеленського і Трампа відбувся обмін полоненими між Україною та РФ, а також пом’якшення риторики з боку РФ, можливо, у відповідь на ймовірне послаблення санкцій стосовно російської енергетики.

Після телефонної бесіди між Путіним та Трампом 3 липня російська сторона не прокоментувала можливість їхньої особистої зустрічі. Проте було зазначено, що цілі “СВО” залишаються незмінними. На наступний день речник режиму Пєсков вказав, що зустріч Путіна з Трампом потребує ретельної підготовки і що “СВО” триватиме доти, поки не з’явиться можливість досягти своїх цілей політико-дипломатичним шляхом.

Не виключено, що все це пов’язано з розмовою президента Франції Емманюеля Макрона з Трампом всього за кілька годин до обстрілів Києва. 3 липня французький президент також спілкувався з принцем-спадкоємцем Саудівської Аравії Мухаммедом бен Салманом. 4 липня у Саудівській Аравії зустрівся Сергій Лавров, котрий заявив: Росія не погодиться на завершення конфлікту в Україні без врахування її законних інтересів у безпеці.

У загальному, все це може бути черговим етапом дипломатичних торгів у пошуках нового варіанту мирної угоди. Це не вперше і, на жаль, не востаннє.