США, за інформацією надійних джерел, вводять давно обіцяні та безпрецедентні санкції проти Росії. Ініціатор законопроєкту, сенатор Ліндсі Грем, під час гри в гольф переконав президента США у необхідності цих заходів. Згідно з цим, мали б з’явитися старі передвиборчі особистості Трампа. Проте лютого Трампа ми досі не побачили.
Після “перемоги” над Іраном Трамп знову відчув апетит до світового влия́ння. Короткочасні війни стали як амброзія для амбітних і самозакоханих лідерів. Але є одне “але”! Війни не виграють лише за допомогою телефонних дзвінків.
Про нові санкції США. По-перше, це 500% мито для країн, які ведуть бізнес з Російською Федерацією. Особливо це стосується Індії та Китаю, які є найбільшими торговими партнерами РФ. Важлива позиція Китаю у цих процесах.
Китай має свої механізми впливу на США. Наприклад, через експорт критично важливих рідкоземельних елементів, графіту, галію, магнію…
Саме Китай має свої важелі тиску на Америку. Експорт рідкоземельних елементів, графіту, галію, магнію, які є критично важливими для оборонної та енергетичної сфер США, відіграє вирішальну роль. Якщо Китай проігнорує американські санкції й продовжить купувати російську нафту, авторитет США та самого Трампа ще більше впаде. Сподіваюсь, у Вашингтоні це розуміють ті, хто зобов’язаний це усвідомлювати.
В будь-якому разі ці санкції є важливими для нас. Подолати Росію важко, але її можна ослабити й зменшити її сили.
Проте перш ніж Конгрес прийняв закон про антиросійські санкції, США частково зупинили військову допомогу Україні. Несподівано, без попередження… Заспокійливі аналітики стверджують, що Україні вистачить озброєння до кінця року. Сподіваємось, що рішення про припинення постачань є тимчасовим, адже “це вже траплялося”.
…після цієї розмови відбулася одна з найпотужніших комбінованих атак терористів на Київ, і це сталось на день незалежності США. Яскраво і демонстративно!
У четвер Трамп спілкувався із Путіним, і за його словами, жодного прогресу не досягнуто. Саме після цієї розмови сталася потужна комбінована атака на Київ. Це показово і демонстративно! Рудий дідусь, очевидно, зрозумів, що його ігнорують, але поки робить вигляд, що не чує. Інша справа, коли ти сам себе вважаєш неспроможним, а зовсім інша – коли перетворюєш на безпорадну найсильнішу державу світу.
А вже у п’ятницю президент України Володимир Зеленський поговорив із Трампом. За інформацією президентського офісу, розмова відбулася в звичному дусі: “важлива та змістовна”. Президент України зазначив, що обговорювалися питання посилення захисту українського неба, зміцнення можливостей ППО, а також спільне виробництво в оборонному секторі. Вочевидь, Трамп, як Путін, і Трамп, як Зеленський – це абсолютно різні особистості.
Серед позитивних моментів – загострення відносин між Росією та Азербайджаном. На початку тижня азербайджанські спецслужби публічно затримали двох російських шпигунів, що видавали себе за журналістів, а в наступні дні ще десять. Крім того, Азербайджан ухвалив рішення про розміщення військової бази ВПС Туреччини на своїй території, нагадуючи, що Туреччина є членом НАТО.
Колишню імперію повільно обгризають з країв ті, хто ще кілька років тому не наважився б на це.
Також маємо складні відносини між Росією та Вірменією (на цьому тижні парламент Вірменії націоналізував компанію “Електричні мережі Вірменії”, що належала російському олігарху Карапетяну), що підкреслює геополітичну тенденцію. Колишні імперії повільно обгризаються з країв. Це також є наслідками “спеціальної військової операції”.
Цей регіон важливий через регіональні та адміністративні особливості російського територіального устрою. Хай горить і палає, втоми немає. І якщо там почнеться справжня пожежа, жоден молодий Кадиров, який щойно одружився, не зможе нічого змінити.
Президент Франції Емманюель Макрон вперше за три роки поговорив з Путіним по телефону. Він підкреслив, що Франція незмінно і безумовно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Як відповів Путін – невідомо. Але тільки те, що він вирішив налагодити комунікацію із західними лідерами після кількох років ігнорування, вже про щось говорить. Загалом розмова тривала більше двох годин, і після цього Макрон зв’язався з Трампом. Весь процес повернувся назад.
Прем’єр Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що не виключає передачу Україні далекобійних ракет “Таурус”, але не знає, коли і за яких умов. “Тауруси” стали епосом для України. Це те, що стало частиною історії. А речник німецького уряду Штефан Корнеліус підтвердив, що Німеччина веде активні переговори зі Сполученими Штатами щодо постачання Україні систем протиповітряної оборони Patriot.
Велика Британія не лише говорить, а й діє! Розпочато спільний проект з Україною щодо виробництва новітніх бойових безпілотників дальнього радіусу дії. Також Британія готова надіслати Україні триста ракет для систем ППО. Єдині дійсно ефективні санкції, які незважаючи на все, працюють, – це санкції від Збройних сил України.
Сили оборони атакували Інститут кольорових металів у Донецьку, що є важливим підприємством для російського ВПК. Кажуть, що це сталося завдяки ракетам Storm Shadow. Удар був максимально прицільним та ефективним. Також було завдано удару по російській логістиці в Луганську, знищивши щонайменше два комплекси дальнього спостереження ППО СС-300 та СС-400 в окупованому Криму. ГУР у Криму знищило зенітно-ракетний комплекс Панцир-С1 разом із особовим складом, а також радіолокаційні станції.
Далекобійні модернізовані дрони СБУ вразили завод “Купол” в Іжевську на відстані 1300 км. Цей завод виготовляв ЗРК “Тор” та “Оса”, а також вдосконалені іранські шахеди.
Далекобійні модернізовані дрони СБУ вразили завод “Купол” в Іжевську. Дистанція склала 1300 км, і це було успішно. Цей завод випускав ЗРК “Тор” та “Оса” й навіть вдосконалені іранські шахеди. Окрім того, дрони СБУ підірвали великі військові склади під окупованим Харцизьком на Донеччині.
Таким був цей тиждень. Це далеко не найкращий тиждень у новітній історії України, але іноді було й гірше. Загалом, тиждень, як тиждень, якщо взагалі можна так характеризувати воєнні часи. Летять ракети, гудуть шахеди, небом котиться густий чорний дим… Але потім прокидаються птахи зі своїм співом, сходить сонце. Дим розсіюється. Лелеки навчають молодь літати… Інколи починаються грози. В Протасовому яру в Києві триває фестиваль “Протасів яр” в пам’ять Романа Ратушного. Життя триває. І ми – тримаймося!