Інфляція з’їдає зарплати: реальні доходи українців зростають удвічі повільніше

Зростання зарплат в Україні стикається з інфляційними викликами. ФОТО: Pixabay

Незважаючи на суттєве зростання номінальних зарплат в Україні, що перевищує 20% у 2025 році, інфляція значно знижує їхню купівельну спроможність.

Внаслідок цього реальні доходи українців зростають удвічі повільніше. Цю інформацію навів липневий Макроекономічний та монетарний огляд Національного банку України.

“З-за підвищення інфляційного тиску темпи зростання реальних зарплат сповільнилися. Зокрема, в першому кварталі 2025 року реальні заробітки зросли всього на 9,2% у річному вимірі”, – зазначається в документі. У другому кварталі, відповідно до прогнозів НБУ, спостерігалося подальше уповільнення зростання.

Незважаючи на дефіцит кадрів, який підтримує підвищення номінальних зарплат, ринок праці демонструє перші ознаки змін. У червні кількість розміщених резюме зросла на 33%, в той час як кількість вакансій підвищилася лише на 6%. Це вказує на розширення пропозиції робочої сили.

Проте існують значні секторальні дисбаланси. Найбільше зростання кількості резюме спостерігається в роздрібній торгівлі та телекомунікаціях – по 82%. Однак кількість нових вакансій у цих галузях зростала значно повільніше. Водночас найбільший приріст вакансій було зафіксовано в сфері оборони та безпеки – на 61%.

Нестача працівників залишається основним викликом для роботодавців, але, як підкреслюють в Національному банку, активізація ринку праці дещо полегшила пошук кваліфікованих фахівців. Також зросла частка пропозицій для студентів і людей похилого віку.

У травні споживча інфляція в Україні сягнула найвищого рівня з початку року – 15,9% у річному вимірі, що перевищило прогнози Національного банку.

Аналітики пояснюють стрибок цін значним подорожчанням сировини, зокрема продуктів тваринництва – молока, м’яса та яєць, а також окремих овочів і фруктів. Ці категорії постраждали через зростання виробничих витрат, скорочення поголов’я та несприятливі погодні умови.