Чи траплялося вам, що ви ставите будильник на 7:30, засинаєте, а прокидаєтеся о 7:28? Ви можете бути обурені, адже ваш організм позбавив вас двох хвилин сну, або ж ви можете задаватись питанням, чи не маєте ви надприродних здібностей визначати час під час сну, пише realsimple.
Ваш графік сну в порядку
Якщо ви прокидаєтеся презерввно перед звуком будильника, можливо, ви дотримуєтеся здорового режиму сну.
“Лягаючи спати приблизно в один і той самий час щоденно, спите не менше семи годин та прокидаєтеся також в один і той же час, ви відчуваєте бадьорість — ваш організм регулює циркадний ритм”, – пояснює доктор медичних наук, фахівець з медицини сну Андреа Мацумура.
Наш циркадний ритм функціонує як наш 24-годинний внутрішній годинник, вказуючи, коли спати, а коли прокидатися. Цей ритм частково контролюєс частина мозку, чутлива до зовнішніх факторів, таких як світло і темрява.
“У темряві звільняється мелатонін, що викликає сон. Коли світло проникає через ваші жалюзі, це активує ваш циркадний цикл пробудження”, – зазначає Мацумура.
Отже, дотримуючись регулярності в часі сну та пробудження, а також налаштовуючи ваше тіло на зміни світла та темряви, ви допомагаєте своєму циркадному ритму працювати синхронно.
Ви хвилюєтеся про пробудження
Часом ви так нервуєте, щоб не проспати дзвінок будильника — наприклад, якщо у вас вранці літак або важлива зустріч — що ваш організм прокидає вас завчасно.
“Коли організм чекає на раннє пробудження, він може вивільняти гормони стресу, такі як кортизол, ще до того, як пролунай дзвінок будильника”, – зауважує Мацумура.
У таких випадках ви можете прокидатися ненадовго протягом ночі, хоча це залишиться без пам’яті.
Якщо це відбувається постійно, і ви прокидаєтеся зі станом тривоги, можливо, ваш циркадний ритм порушений. “Коли нічна сова йде спати, скажімо, після півночі, а прокидається о 6 ранку, вона відчуває гіперпильність під чассну — наче спить з відкритим оком”, – пояснює Мацумура.
Ви “запрограмували” свій час пробудження
“Існують нейронаукові дослідження, що підтримують концепцію прояву сильного переконання. Наприклад, спортсмени вчать свій мозок візуалізувати своє виконання, і це стає реальністю”, – зазначає Мацумура.
Тож, можливо, люди можуть виробити здатність прокидатися в певний час без будильника.
Здоровий сон є ключовим елементом доброго самопочуття і відновлення. Але сучасний спосіб життя та стрес часто заважають належному відпочинку.
Недостатня кількість сну робить нас дратівливими, погіршує мислення, спілкування та емоційний контроль. Рекомендується відкладати гаджети за 30-60 хвилин до сну, оскільки їхнє світло заважає мозку виробляти мелатонін. Спання менше ніж 7 годин на добу підвищує ризик розвитку хронічних захворювань.