Платять більше, а живеться гірше: українців накриває інфляція

Реальні доходи українців зростають удвічі повільніше. ФОТО: Pixabay

У 2025 році середні зарплати в Україні підвищилися більш ніж на 20% порівняно з попереднім роком.

Однак реальні доходи населення, враховуючи інфляцію, демонструють негативну динаміку. Це зазначено у липневому макроекономічному та монетарному огляді Національного банку України.

Національний банк України (НБУ) підкреслює, що різкий ріст номінальних зарплат зумовлений гострим дефіцитом кадрів. Проте зростання реальних доходів сповільнюється: в першому кварталі 2025 року реальні зарплати зросли на 9,2% у річному вимірі, в той час як у другому кварталі темпи знижується.

Особливої стурбованості викликає становище пенсіонерів. За оцінками НБУ, реальні пенсійні доходи почали знижуватися ще з другої половини 2024 року. Основна причина полягає в прискореній інфляції, яка знецінює фіксовані соціальні виплати.

Внаслідок затримки з оновленням офіційних статистичних даних, НБУ використовував непрямі індикатори для оцінки динаміки доходів: середній розмір пенсій, розрахункові зарплати для нарахування пенсій, а також обсяги надходжень єдиного соціального внеску (ЄСВ) та податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Уряд України прогнозує суттєве зростання рівня оплати праці протягом найближчих трьох років.

Згідно з Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки середня заробітна плата в країні може збільшитися в 1,5 рази — до майже 40 тис. грн на місяць у 2028 році.

Крім того, уряд планує щорічне підвищення мінімальної зарплати. Це зростання супроводжуватиметься підвищенням прожиткового мінімуму.