Європейський суд з прав людини в одностайному рішенні визнав Росію винною у численних порушеннях прав людини на окупованих територіях України до й після 24 лютого 2022 року.
Суд також визнав Росію причетною до збиття пасажирського літака MH17. Інформацію про це опублікувала “Європейська правда”, посилаючись на рішення суду, яке було оголошене 9 липня.
Суд підтвердив свою юрисдикцію щодо подій, що мали місце до 16 вересня 2022 року – дати, коли Росія припинила своє членство в Раді Європи. У рішенні вказано, що Росія систематично порушувала права людини, здійснюючи свавільні вбивства цивільних осіб та військовополонених, застосовуючи тортури, позбавляючи свободи, а також придушуючи українську ідентичність і насильницькі перевезення українських дітей і дорослих до РФ.
Крім того, ЄСПЛ підтвердив, що літак рейсу MH17 був збитий із російського зенітно-ракетного комплексу “Бук”, і поклав на РФ відповідальність за створені умови сьогоднішньої трагедії.
Рішення стосується величезної справи, що об’єднала чотири міждержавні скарги проти Росії, подані Україною та Нідерландами:
Україна проти Росії (№ 8019/16) – порушення під час конфлікту на Донбасі, зокрема збиття MH17, тортури, примусова праця;
Україна проти Росії (№ 43800/14) – викрадення та незаконне переміщення українських дітей до РФ у 2014 році;
Нідерланди проти Росії (№ 28525/20) – обставини та наслідки збиття MH17;
Україна проти Росії (№ 11055/22) – серйозні порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року.
У відповідь на рішення ЄСПЛ Кремль заявив, що не визнає його та не має наміру виконувати. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков охарактеризував рішення як нікчемне.
Літак Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий 17 липня 2014 року над окупованою частиною Донецької області. Всі 298 осіб на борту загинули.
23 червня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій визнала, що малайзійський Boeing 777 рейсу був збитий російською ракетою. Москву закликали офіційно вибачитися перед родичами жертв авіакатастрофи за поширення дезінформації.