Гаряче
12 Лип 2025, Сб

Підірвали пам’ятники Бандері й Коновальцю

Останки знищеного пам’ятника Євгенові Коновальцю наразі виставлені на території його музею-садиби в Зашкові, що є символом протесту проти тоталітарного режиму. Фото: vgolos.com.ua

Пам’ятники Степану Бандері у селищі Старий Угринів і Євгену Коновальцю у селі Зашків були знищені у ніч на 10 липня 1991 року невідомими особами за наказом Міністерства оборони СРСР.

Перший монумент Степанові Бандері було підірвано ще у грудні 1990 року, а новий встановлено 30 червня 1991 року на честь 50-ї річниці проголошення Акту відновлення української державності. Проте він простояв лише 10 днів.

Охоронці, які стежили за пам’ятником, місцевий житель Ярослав Турчиняк і 21-річний член СНУМу Василь Максимчук, були заздалегідь підготовлені. Вночі на них напали шестеро озброєних чоловіків у маскувальних костюмах.

За словами охоронців, одного з нападників вдарили прикладом, а Максимчука поранили в груди. Під час закладки вибухівки вони утримували обох під прицілом автоматів. Після вибуху злочинці втекли на вертольотах.

В Управлінні КДБ було розпочато розслідування. Дослідження виявило, що пам’ятник Бандері підривали офіцери Прикарпатського військового округу під наглядом Міністерства оборони СРСР, яке очолював Дмитро Язов, один із організаторів серпневого путчу. Хоча Язов заперечував свою причетність, з’ясувалося, що радянська армія та спецназ мали вказівки знищувати символіку, пов’язану з українською національно-визвольною боротьбою.

Однак, попри всю наявну інформацію та докази, винних не вдалося ідентифікувати, і арештів не відбулося. Пам’ятники були відновлені вже в новій, незалежній Україні.

У вересні 2019 року в обласному музеї визвольної боротьби Івано-Франківська експонували особисті речі Степана Бандери на честь 60-ї річниці його загибелі. Серед експонатів були фотоапарат, годинник, перстень та тризуб з його робочого кабінету.