Гаряче
12 Лип 2025, Сб

“Воєнний стан – не привід згортати демократію”: Рада Європи звернула увагу на персональні санкції в Україні

Фото: rm.coe.int

Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті у своєму Меморандумі, підготовленому за результатами візиту в березні 2025 року, підкреслив, що воєнний стан не є виправданням для згортання демократії, переслідування політичних супротивників, запровадження позасудових санкцій та тиску на медіа.

“Комісар виявив стурбованість через повідомлення про можливі прояви залякування і переслідування українських журналістів, юристів, представників громадянського суспільства, політичних лідерів та тих, хто висловлює критику на адресу уряду. У деяких випадках влада запровадила так звані “персональні санкції” проти певних осіб, що суттєво обмежує їх свободу пересування, вираження думок та майнові права. Комісар вважає, що застосування персональних санкцій до громадян України вказує на серйозні порушення прав людини та ігнорування звичайних судових процедур”, – наводиться в звіті.

Також у меморандумі зазначається, що “Комісар закликає до ефективного розслідування повідомлень про залякування та переслідування. Необхідно приділити увагу також повідомленням про вибіркове використання військової мобілізації, що може негативно вплинути на свободу вираження поглядів і загалом на діяльність громадянського суспільства”.

“В умовах воєнного стану Україна запровадила спрощений формат новин на телебаченні, створивши “Єдині новини” – спільний марафон кількох національних медіа. У своєму звіті про розширення ЄС у 2024 році Європейська Комісія рекомендувала Україні продовжувати зусилля для підтримки та поетапного відновлення прозорого, плюралістичного та незалежного медіа-ландшафту, забезпечуючи, щоб обмеження, запроваджені з міркувань безпеки, відповідали ключовим суспільним правам та інтересам, зокрема доступу до інформації та свободі ЗМІ. Комісар закликав українську владу гарантувати, що всі обмеження свободи слова відповідатимуть вимогам Конвенції”, – зазначається в документі.

Як відомо, Комісар визнає право України на самооборону та обґрунтовані підстави для обмеження прав людини з метою протистояння агресії Росії.

“У процесі мирних переговорів та виходу України з воєнного стану, країна має отримати підтримку у зменшенні та скасуванні цих обмежень. Комісар сподівається, що з появою перших реальних ознак миру Україна зможе швидко відновити демократичне середовище, що відповідатиме її міжнародним зобов’язанням у сфері прав людини”, – підкреслюється в меморандумі.