Вперше в історії сонячна енергія обійшла всі інші джерела в ЄС

Вперше в історії сонячна енергія обійшла всі інші джерела в ЄС. Фото: pexels

У червні 2025 року в Європейському Союзі сонячна енергія вперше стала головним джерелом електроенергії, перевищивши всі інші види енергії.

Цю інформацію наводить Euronews, посилаючись на аналітичний центр Ember.

Згідно з останніми даними, сонячна енергетика забезпечила 22,1% усієї електроенергії, виробленої в ЄС у червні. Це перевищило частку ядерної енергії і значно випередило генерацію з викопних палив.

Щомісячні рекорди у виробництві сонячної електрики були зафіксовані в принаймні 13 країнах-членах ЄС. Наприклад, Нідерланди отримали 40,5% своєї електроенергії за рахунок сонячної енергії, а Греція – 35,1%. Це стало можливим завдяки збільшенню встановлених потужностей та тривалому сонячному періоду.

В той же час, виробництво електроенергії з вугілля скоротилося до історичного мінімуму – лише 6,1% в загальному енергобалансі ЄС. Для порівняння, у червні 2024 року цей показник становив 8,8%.

Найбільші споживачі вугілля – Німеччина та Польща – також показали рекордно низьке використання: в Німеччині тільки 12,4% електроенергії було отримано з вугілля. Крім того, десять країн ЄС, включно з Ірландією, взагалі не використовували вугілля для виробництва електрики. Ірландія закрила свою останню вугільну електростанцію 20 червня.

Іспанія та Словаччина заявили про плани повністю відмовитися від використання вугілля до кінця 2025 року.

У 2008 році частка сонячної енергетики становила лише 1% у структурі відновлювальних джерел енергії в Європі. За даними Єврокомісії, у 2023 році цей показник сягнув 20,5%.

У 2024 році Європейський Союз витратив приблизно €21,9 млрд на імпорт російських викопних палив, що є лише на 1% менше, ніж попереднього року. Для порівняння, фінансова допомога ЄС Україні в тому ж році склала €18,7 млрд.

Незважаючи на 17 пакетів санкцій та численні заяви про поступову відмову від російських енергоресурсів, нафта, газ та зріджений природний газ (СПГ) з Росії продовжують надходити до європейської економіки.