У четвер, 10 липня, правоохоронці оголосили про підозри екс-заступнику міського голови — секретарю Київради, депутату Володимиру Бондаренку та директору Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслану Кандибору.
Першому закидають пособництво в ухиленні від військової служби та незаконне нарахування заробітної плати керуючому справами Київради Ігорю Хацевичу. Другого підозрюють у службовій недбалості, через яку виникли мільйонні збитки внаслідок зупинки руху метро на пів року між станціями «Деміївська» та «Либідська».
Мер Києва Віталій Кличко вважає звинувачення на адресу Бондаренка та Кандибора абсолютно безпідставними. Він охарактеризував вручення підозр одразу двом представникам столичної влади в один день як «абсурд і театральщину».
«Це свідчить про посилення політичного тиску на міську владу. Робиться все можливе, щоб підірвати репутацію столичної влади та дестабілізувати життєзабезпечення Києва», — зазначив Кличко.
Він підкреслив, що звинувачення Кандибора у ніби-то службовій недбалості є маніпулятивними, а справа з самого початку «шилася білими нитками».
«Результати експертизи, отримані міською владою та передані правоохоронцям, підтвердили, що встановлені помилки та грубі порушення мали місце під час будівництва ділянки тунелю між станціями метро „Деміївська“ та „Либідська“ (2008-2010 роки). І Кандибор у той час навіть не був присутній на будівництві метро або в столичній адміністрації», — нагадав Кличко.
Кличко зауважив, що науковці також підкреслили, що проектна документація містить неякісні проєктні рішення. Під час будівництва споруда тунелю була виконана неналежно.
«Водночас експерти підтвердили, що всі регламентні роботи з утримання та експлуатації перегінного тунелю виконані в повному обсязі. Коли чергове обстеження виявило, що технічний стан тунелю погіршується і дальша експлуатація — небезпечна, рух поїздів на синій гілці метро між станціями „Теремки“ та „Деміївська“ одразу було зупинено. Столична влада в екстреному порядку забезпечила дублюючий рух наземного транспорту: автобусів та тролейбусів», — пояснив Кличко.
Він зазначив, що масштабні відновлювальні роботи розпочались одразу й тривали цілодобово, як на підземній, так і на наземній частині об’єкту.
«Що касається Володимира Бондаренка — слідство стверджує, що він нібито незаконно виплачував заробітну плату своєму колезі, депутату від Європейської Солідарності та керуючому справами Київради Ігорю Хацевичу, а також нібито сприяв йому в ухиленні від військової служби. Хоча слідство знає, що Хацевич повернув кошти, отримані від Київради, до бюджету і не отримував гроші за місцем несення служби», — додав Кличко.
Мер Києва вважає звинувачення на адресу Бондаренка необґрунтованими, адже це означає, що йому інкримінують виконання його безпосередніх службових обов’язків: підписання розпоряджень, листів, відомостей, платіжних документів. Кличко підкреслив, що як Бондаренко, так і Кандибор доводитимуть свою правову позицію в суді.
Мер нагадав, що з 2019 по кінець весни 2025 року правоохоронні органи ініціювали понад 1500 кримінальних проваджень проти співробітників КМДА та структурних підрозділів. На 2025 рік — вже майже 80. З момента початку розслідувань в адміністрації проведено понад 1200 обшуків (і продовжують це робити), вилучено тонни документів та вручено більше 300 підозр. За той же час лише чотири обвинувальні вироки стали законними.
«Обшуки проводять на роботі, вдома, в автомобілях та у рідних. Усі ці події широко висвітлюються у ЗМІ, і завдяки цьому людей вважають винними без рішення суду. У слідчих діях задіяні всі силові структури України — загально державні, міські та правоохоронці з інших областей.
Ця діяльність стала репресивною, без перебільшення. І таке становище не обмежується Києвом. Просто про столицю активно говорять, адже її не можуть так просто прибрати «як кістку в горлі». І все це відбувається під час війни! Бо в деяких є мета — не захищати й зберігати країну, а отримати «перемогу» в Києві», — вважає Кличко.
Водночас він запевнив, що столиця продовжує жити і працювати, незважаючи на всі спроби знищити систему управління містом, намагання скинути «парашутистів» (нових «управлінців»), які щодня «винаходять велосипед» та діляться «геніальними відкриттями» у соцмережах.
«За всі неприпустимі дії, рано чи пізно, будуть відповідати всі: і виконавці, і режисери», — підсумував Кличко.
Нагадаємо, що наразі мер Києва бере участь у конференції Ukraine Recovery Conference, яка проходить у Римі 10-11 липня.