Поліція визначила умови, які повинні дотримуватись громадяни для володіння зброєю.
Зараз в Україні легально володіє зброєю приблизно 1,1 млн осіб, які мають на руках 1,36 млн одиниць. Поліція концептуально підтримує ідею, щоб населення мало зброю, зокрема короткоствольну, але за певних умов. Про це в інтерв’ю “Телеграфу” заявив Андрій Нєбитов, заступник голови Національної поліції України — начальник кримінальної поліції.
Відповідаючи на запит щодо легалізації короткоствольної зброї, він зазначив, що після звільнення Київської та інших регіонів на деокупованих теренах залишилось чимало нелегальної зброї, яка потрапила в руки цивільних осіб.
Держава запропонувала можливість задекларувати цю зброю: особа може прийти, зареєструвати вогнепальну зброю і легально володіти нею до завершення воєнного стану та 90 днів після цього.
На сьогоднішній день легальною зброєю в Україні володіє близько 1,1 млн осіб. У них на руках 1,36 млн одиниць зброї, більшість з яких — це мисливська вогнепальна зброя та спеціальні засоби, в тому числі 250 тисяч так званих “травматів”, — додав представник поліції.
Нєбитов підкреслив, що поліція концептуально підтримує наявність зброї у населення, в тому числі короткоствольної.
«Але це може бути лише за певних умов. Перш за все, необхідно створити культуру використання зброї. Це передбачає запровадження особистої відповідальності та навчання, як правильно користуватись зброєю і дотримуватись заходів безпеки. Друге — при наданні права на придбання короткоствольної зброї ми повинні забезпечити безпеку інших громадян», — наголосив він.
Заступник голови Нацполіції також навів приклад.
«Наприклад, якщо ви відвідуєте ресторан чи гуляєте в парку, ви, напевно, не хотіли б, щоб людина поруч мала при собі зброю. Це потребує врегулювання. Зараз, можливо, будуть визначені місця, куди заборонено проносити зброю. Зараз законодавці та експерти працюють над цими питаннями», — розповів Нєбитов.
Водночас на запитання, чи очікує він, що після війни відбудеться певна лібералізація у питаннях отримання, легалізації та використання зброї, Нєбитов відповів:
«200%. Але поки зарано говорити про конкретні терміни. Війна ще триває. На сьогодні ті, хто бажає користуватися вогнепальною зброєю, можуть приєднатися до лав Нацполіції, СБУ, ЗСУ та інших структур для захисту своєї країни та отримання доступу до зброї».
Також він зазначив, що в порівнянні з 2021 роком фіксується п’ятиразове збільшення випадків торгівлі зброєю: раніше їх було 200 за рік, а зараз — понад тисячу.
«У 2021 році ми вилучили 156 нелегальних автоматів, а у 2022 — 1581, у 2023 — 1567, у 2024 — 1721. Зростання обсягів вилучення нелегальної зброї відбулося в кілька разів», — зазначив представник поліції.
Він також додав, що вся нелегальна зброя колись була легальною.
«Зокрема, це трофейна зброя, яка перебувала на обліку у конкретних військових частинах Російської Федерації. Раніше ця зброя зберігалася на складах, але тепер її потрібно шукати», — резюмував Нєбитов.