Застрелений розвідник та реакція Кремля на критику Трампа: прo щo пишуть світoві ЗМІ

Цього тижня у Києві кілер вбив українського розвідника високого рангу. Тим часом РФ посилює атаки на Україну дронами і ракетами.

У Римі проходить саміт, присвячений відновленню України, але, як зазначає колумніст Bloomberg, необхідно більше уваги приділити збереженню України.

Ось кілька висловлювань з міжнародних ЗМІ.

“У Києві застрелили українського розвідника”, The Telegraph, Велика Британія

У Києві виконавця смертельного пострілу з пістолета з глушником нарешті затримали.

Полковник Іван Воронич, старший офіцер СБУ, в четвер переходив вулицю біля житлового комплексу, коли до нього наблизився незнайомий чоловік зі зброєю. На відеозаписах видно момент, коли Воронич отримує п’ять куль від нападника. Після цього злочинець втік, засовуючи пістолет у шорти.

Колишній офіцер української розвідки Роман Червінський повідомив, що Воронича вбили, коли він виходив з власної квартири о 8-й ранку. Він додав, що полковник “боровся з ворогом з 2014 року”.

Автор: Національна поліція/Telegram
 
Поліція та криміналісти на місці вбивства Івана Воронича у Голосіївському районі Києва

Воронич був начальником відділу СБУ, спеціалізуючись на операціях високого рівня, включаючи боротьбу з тероризмом, спеціальні операції та місії безпеки.

Обидві сторони українсько-російської війни з початку повномасштабних бойових дій у лютому 2022 року здійснювали вбивства.

СБУ ліквідувало високопоставленого російського генерала та його помічника в Москві

СБУ ліквідувало високого російського генерала і його помічника в Москві у грудні 2024 року. Генерал-лейтенант Ігор Кирилов, керівник військ радіаційного, біологічного та хімічного захисту, загинув біля житлового будинку, коли дистанційно підірвали вибуховий пристрій біля скутера.

Ще один високопоставлений російський генерал загинув у Москві внаслідок вибуху автомобіля на початку року. Генерал Ярослав Москалик загинув у квітні, коли його Volkswagen Golf підірвали саморобним пристроєм.

Федеральна служба безпеки Росії оголосила про знищення українського шпигуна, який нібито готував замах на голову оборонної індустрії у вересні 2024 року.

“Чи відповідає Путін на критику Трампа?”, CNN, США

Чи є зв’язок між словами президента Дональда Трампа та діями Володимира Путіна?

Безумовно, різкі заяви та жорстокі акти насильства в Україні наводять на думку, що відповідь, напевно, так.

По-перше, Трамп висловив своє невдоволення відсутністю зобов’язань з боку Путіна брати участь у серйозному мирному процесі.

“Якщо сказати правду, Путін завжди посилає нас на мішені. Він постійно веде себе мило, але це лише маска”, – сказав Трамп у вівторок.

Наступного дня Росія влаштувала найбільшу атаку БПЛА на Україну, запустивши 728 дронів і 13 ракет на міста по всій країні.

Ця атака стала “показовим ударом”, зазначив президент Володимир Зеленський, засудивши напад як відповідь на мирні ініціативи.

Налічується очевидна закономірність. Минулого тижня, коли Трамп публічно висловив незадоволення, що не добився “жодного просування” в припиненні вогню після детальної телефонної розмови з Путіним, Росія знову провела масовану атаку на Україну. Вона використала 539 дронів і 11 ракет, які українські чиновники визнали однією з найтрагічніших атак у війні.

Щоразу, коли Трамп проявляє гнів або розчарування щодо Путіна, Росія запускає безжальні удари

Щоразу, коли Трамп висловлює свій гнів чи незадоволення про Путіна, Росія активізує свої безжальні напади. Проте ситуація в тому, що РФ, як правило, завдає руйнівних атак на Україну й у часи, коли Трамп мовчить про війну.

29 червня Москва запустила 477 дронів і 60 ракет по Україні – тоді це стала найбільша повітряна атака Росії за всю війну. У цей час Трамп не робив суттєвих коментарів про Росію.

Коли Трамп заявив лідерам країн G7, що шкодує через відсутність Путіна на зустрічі цього клубу розвинутих демократичних держав у червні та критикував своїх попередників за виключення Росії, Москва здійснила атаку на Київ, внаслідок якої загинуло 28 людей за ніч.

Навіть позитивні заяви Трампа про Росію не зупиняють Кремль.

Москва применшила припущення, що недавня критика Трампа могла справити значний вплив

Москва сама по собі применшила припущення, що нещодавня критика Трампа мала значний вплив.

“Трамп дотримується досить жорсткого стилю у висловленнях,” – зауважив речник Кремля Дмитро Пєсков.

Насправді, російська військова тактика обумовлена лише її власними військовими цілями – захопити якомога більше територій перед тим, як затяжна війна, що триває вже 3,5 року, завершиться.

Також зростання використання російських дронів останнім часом свідчить про брак ракет в Україні та збільшення виробництва БПЛА у Росії, а не про гнів Путіна на заяви Трампа.

“Росія завдає ударів по Україні, поки невдоволення Америкою зростає”, The New York Post, США

Росія вчинила смертельний напад на Київ у четвер, за кілька годин до зустрічі високопосадовців США та Росії.

Київ став головною метою потужної нічної атаки, внаслідок якої загинули двоє людей, а 25 отримали поранення.

Того ж дня Зеленський виступив перед офіційними особами ЄС під час відкриття конференції в Римі, присвяченої відновленню України. Він зауважив, що Росія “підготувалася до зустрічі”, завдавши Україні нічного удару, щоб налякати інвесторів.

“Українці щовечора стикаються з атаками сотень дронів,” – сказав Зеленський присутнім, серед яких були керівниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Автор: eastnews.ua
 
Президент Володимир Зеленський із дружиною Оленою на конференції з відновлення України в Римі
Президент Володимир Зеленський із дружиною Оленою на конференції з відновлення України в Римі

Він закликав до збільшення інвестицій в оборонний потенціал України, щоб допомогти захистити країну тепер і закласти підґрунтя для майбутнього відновлення після закінчення війни.

“Нам потрібен план, схожий на Маршалла,” – підкреслив він.

Нам потрібен план, схожий на Маршалла

Пізніше фон дер Ляєн оголосила про створення фонду для підтримки післявоєнної відбудови України, який підтримають Єврокомісія, Франція, Німеччина, Італія та Польща. Фонд матиме початковий капітал у $250 млн, що є значно меншою сумму, ніж оцінює Світовий банк для відновлення, яка перевищує $500 млрд.

У Малайзії держсекретар США Марко Рубіо зустрівся з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим у контексті зусиль Трампа зупинити війну в Україні. Москва чинить опір цим зусиллям, через що Трамп висловлює своє розчарування з приводу Путіна.

Рубіо заявив, що на зустрічі з Лавровим “повторив те, що сказав президент – розчарування відсутністю прогресу в мирних переговорах”. Проте додав, що стратегія Трампа полягає у взаємодії з усіма сторонами, і він обговорить у Вашингтоні нові ідеї, які вони з Лавровим обговорили.

Москва назвала ситуацію “ґрунтовним і відвертим обміном думками” під час дискусії між Рубіо та Лавровим щодо України.

“Україні не потрібно відновлення, а порятунок”, Bloomberg, США

Колонка оглядача Марка Чемпіона

Це дивно, але конференція з відновлення України, що стартувала в четвер у Римі, проходить на фоні новини про те, що Росія запустила рекордні 738 дронів і ракет по Україні. Київ потребує конференції зі救ти, а не відновлення. Без безпеки неможливо оцінити, якою буде відбудова.

Ця конференція стала вже четвертою у своєму роді, проте вона проходить у момент, коли міжнародна підтримка, що дозволила Україні відбити атаки Росії, зменшується. Лише канцлер Німеччини Фрідріх Мерц визнав реальність ситуації.

“Залишайтеся з нами,” – попросив він президента США Трампа.

Із скороченням військової допомоги США для України, залишок території для будівництва, без сумніву, днина друга. Російські війська продовжують захоплювати території, а Путін явно має амбіції, які виходять за межі чотирьох частково окупованих областей України, оголошених частиною Росії ще у 2022 році.

Ми ближче, ніж гадаємо, до Третьої світової війни

Вирішальність проголошувалася голосами українців, які зібралися перед подією, щоб підтримувати свої позиції на вечері, організованій фондом Пінчука. Генерал-лейтенант армії США у відставці Кіт Келлог важко дихав, формулюючи послання Трампа.

“Ми ближче, ніж ви думаєте, до Третьої світової війни. Вбивства мусять припинятися,” – казав він.

І продовжував, звертаючись до українців: “Вам неможливо здаватися.”

“Ми повинні змусити західні країни впевнитися, що все це не буде марним. Чи хочете ви бути на правій стороні історії?” – запитував він.

Слова Келлога були очевидно щирими, але до кого вони були адресовані? Українці беруть участь у боротьбі і знають, на чий стороні вони. Європейці намагаються, але їх зовнішня політика є недосконалою. Вони сильно відстають у виникненні оборонних ресурсів, аби підтягнути прогалини від відходу США. Чи Келлог говорив так Трампа, поки його бос намагається усвідомити, що Путін веде гру з ним?

Автор: pexels.com
 
Україні потрібні кошти не тільки для відновлення, а й для виготовлення своїх боєприпасів і ракет
Україні потрібні кошти не тільки для відновлення, а й для виготовлення своїх боєприпасів і ракет

Донорські конференції та плани для післявоєнного відновлення відіграють важливу роль. Різко потрібно продемонструвати наявність рішучості та ресурсів, щоб зусилля Путіна зірвалися. Але під час нинішньої ситуації, саміт, який необхідно провести, має обговорити спільну стратегію, щоб переконати Путіна, що він нічого не виграє, продовжуючи війну.

Передусім Україні потрібно посилене ППО, як заявив Зеленський у Римі. Трамп щойно скасував рішення своєї адміністрації про зупинку постачання 30 ракет до Patriot, проте він має почати нові поставки ракет-перехоплювачів, а не лише повторювати масштаби попередника.

Український ВПК у цьому році готовий виробляти зброї на суму $35 млрд

Європа нещодавно похвалила себе за зобов’язання витрачати 5% ВВП на оборону до 2035 року. Проте більшість країн, за незначними винятками, не виділяли більше 1% на допомогу Україні з початку вторгнення. Для Німеччини та Італії ця цифра складає 0,4% ВВП, згідно з трекером Кільського інституту світової економіки. Для США це 0,56% ВВП. Отже, гроші є.

Після ППО Україні потрібні кошти. Український ВПК має потужність виробляти зброї на $35 млрд цей рік – від дронів і снарядів до гаубиць і балістичних ракет. Проте їхній бюджет становить лише $12 млрд, розповів радник Зеленського з стратегічних питань Олександр Камишин.

Необхідно знайти фінанси та додаткові системи ППО для забезпечення захисту від ракетних атак Путіна – ось що має стати головною метою кожної міжнародної зустрічі, що спрямована на допомогу Україні.

“Скільки завгодно” – стала популярною фразою європейських лідерів, який демонструє підтримку Україні, повинна перетворитися на “якомога швидше”. Чудовим початком було б ухвалення покращеного пакету санкцій проти Росії, за який чекає “зелене світло” у Конгресі Трампа. Проте не можна ігнорувати те, що Європі доведеться взяти на себе основну частину цього тягаря.