Дефіцит кадрів: кого шукають роботодавці і кому готові платити

У 2025 році третина українських роботодавців планує залучення нових працівників, проте пропозиції по зарплатах у більшості випадків будуть не більше середнього рівня по країні.

Найбільший попит прогнозується на кваліфікованих робітників та операторів техніки. Це підтверджується результатами Дослідження ринку праці на 2024-2025 роки, яке провів Державний центр зайнятості.

Опитування охопило понад 54 тисячі підприємств по всіх контрольованих Україні регіонах. Воно тривало з 17 грудня 2024 року по 31 січня 2025 року.

За даними опитування, у 2025 році роботодавці найчастіше планують шукати працівників на такі посади:

– Водій автотранспортних засобів

– Швачка;

– Тракторист;

– Слюсар-ремонтник;

– Електрогазозварник;

– Продавець.

 

Найвищі заробітні плати серед спеціальностей, за результатами опитування, готові пропонувати електрогазозварникам, менеджерам і водіям.

Відповідно до дослідження, попит на працівників у 2025 році розподіляється так:

25,9% – кваліфіковані робітники з інструментом;

24,9% – оператори машин та обладнання;

12% – працівники найпростіших професій;

10,5% – професіонали (вища освіта, складні компетенції);

7,2% – працівники сфери торгівлі та послуг;

6,2% – керівники;

6,2% – фахівці (зазвичай із середньою спеціальною освітою);

3,8% – технічні службовці;

3,4% – кваліфіковані працівники сільського господарства.

Експерти ринку праці зауважують, що Україні все ще бракує робітничих кадрів, особливо у виробничому та транспортному секторах. Потреба у працівниках з вищою освітою поступається попиту на практичні спеціальності.

Загалом ці результати вказують на структурні зміни на ринку праці, де ключову роль відіграє практична кваліфікація, а не лише формальна освіта.

Середня заробітна плата в Україні станом на середину 2025 року становить приблизно 20 000 грн (дані Держстату). Більшість роботодавців, відповідно до опитування, не готові перевищувати цей рівень навіть для кваліфікованих спеціалістів, що вказує на обмежений кадровий бюджет та складну економічну ситуацію в умовах війни.

Рівень бідності в Україні залишається критично високим.

Він значно перевищує показники у країнах, з якими держава прагне себе порівнювати.

Боротьба з бідністю — один з основних пріоритетів Мінсоцполітики. “За оновленими даними, нині близько 8,8 мільйона українців живуть за межею бідності. Це рівень, з яким миритися неможливо”, – підкреслила перша заступниця міністерки соціальної політики Дарія Марчак.