Учені віднайшли дитяче взуття з доби Середньовіччя

Археологи в Осло виявили 3 тисячі середньовічних артефактів. Фото: Norwegian Maritime Museum

В столиці Норвегії, Осло, археологи виявили приблизно 3 тисячі артефактів з періоду Середньовіччя в ході розкопок у портовій зоні Бйорвіка.

Більшість знахідок, виготовлених з шкіри, дають уявлення про повсякденне життя жителів давнього Осло, згідно з повідомленнями Heritage Daily.

Дослідники знайшли великий обсяг взуття – від коротких черевиків до високих чобіт, що прикрашені витонченими орнаментами. Взуття демонструє сліди активного використання: на шкірі видно зморшки, а підошви в багатьох випадках були відремонтовані. Це свідчить про дбайливе ставлення до речей, їхню практичність і цінність у повсякденному житті.

Окрім взуття, археологи виявили більш як 20 фрагментів шкіряних сумок, виконаних у різних стилях і розмірах. Середньовічні норвежці не мали кишень у одязі, тому носили речі в сумках, прикріплених до ременів або поясів. Це вказує на продуману організацію побуту.

Серед інших артефактів – піхви для мечів та ножів. їхня присутність підкреслює важливість особистої зброї для мешканців тогочасного міста. Археологи вважають, що більшість предметів походять з давніх звалищ поруч із річкою Альна. Саме сезонні затоплення протягом століть могли переносити ці речі, зберігаючи їх у шарах ґрунту.

Особливо досліджувачів вразила велика кількість дитячого взуття – понад 40 маленьких черевиків. Деякі з них були розміром з сучасний 22-й, й, ймовірно, належали малюкам до одного року. Як і доросле взуття, ці черевики були зношені, відремонтовані та повторно використані.

Вчені зазначають, що частину артефактів могли викинути біля річки ще кілька століть тому, а потрапили вони на місце розкопок значно пізніше — можливо, у період з 1500-х до 1700-х років. Це відкриття дозволяє краще зрозуміти побутові звички городян того часу в Осло та демонструє, як природа випадково зберегла свідчення минулого.

Монети виявлено під час археологічних розкопок в околицях Біскупця, Вармінсько-Мазурського воєводства.

Перші дві монети знайшли аматори, використовуючи металошукачі, і повідомили про знахідку місцевій владі. Дослідженням зайнялися археологи з Острудського музею, які виявили 118 срібних динаріїв IX століття, що належать до епохи Людовика Благочестивого.

Раніше динарії Каролінгів не знаходили у Східній Європі. Учений не можуть пояснити, яким чином такий скарб з’явився в Польщі, адже в той час в землях, населених пруськими племенами, домінували арабські монети.