Насамперед мер столиці зазначив, що цього року Київрада вже спрямувала п’ять млрд грн на програму «Захисник Києва» для підтримки військових.
«Київ підтримує й мобілізованих киян-захисників — вони отримують одноразову допомогу — тепер це 50 тисяч гривень. Минулого року запровадили виплати пораненим у розмірі 45 тисяч гривень.
Столиця піклується про ветеранів, зокрема, з інвалідністю. Про родини загиблих, зниклих безвісти, тих, хто перебуває в полоні — вони отримують щорічну та щомісячну допомогу. Забезпечуємо реабілітацію у Медичному центрі реабілітації Києва тисячам військових щороку», — наголосив очільник міста.
Також Кличко розповів, що цьогоріч місто співфінансуватиме сучасне протезування.
«Мова йде про півтора мільйона гривень на людину. Також діє компенсація за купівлю авто для ветеранів з інвалідністю — понад 500 тисяч грн. Невдовзі буде й компенсація за переобладнання авто — до 100 тисяч грн. Надаємо й матеріальну допомогу на оплату навчання ветеранам, підтримуємо адаптивні види спорту, розбудовуємо систему психологічної реабілітації».
Також Київ нещодавно запровадив безоплатне паркування для військових через застосунок «Київ Цифровий». Створило місто і центр комплексної підтримки «Київ Мілітарі Хаб». У ньому ветерани та їхні родини можуть отримати інформацію про всі послуги, пільги, виплати, юридичний супровід та допомогу в оформленні документів.
Із цього року в хабі працюють фахівці із супроводу ветеранів. А невдовзі у столиці відкриють новий відділ для родин зниклих безвісти та тих, хто перебуває в полоні. Також столична влада планує запровадити додаткові виплати військовим, які повертаються з полону.
«І це тільки частина з того, що Київ робить для наших Героїв та їхніх родин. Столиця, попри всі складнощі, не скорочує допомогу, а тільки збільшує», — наголосив Віталій Кличко.
Своєю чергою заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та відповідальна з питань безбар’єрності в Києві Марина Хонда презентувала присутнім цільову програму «Підтримка киян-Захисників та Захисниць України». Вона зазначила, що загальний бюджет соціальної підтримки ветеранів, ветеранок та їхніх родин у 2025 році становить понад 1,7 мільярда грн.
Також профільна заступниця акцентувала на тому, що Київ першим в Україні запустив сервіс «Портал Захисників та Захисниць», який забезпечує прямий доступ до всіх послуг, гарантованих містом киянам-Захисникам та киянкам-Захисницям, а також їхнім родинам та родинам загиблих.
«Портал працює за принципом „єдиного вікна“. Зараз на порталі вже представлені понад 49 різноманітних послуг. Оформлення 11 з них доступне онлайн. Серед них соціальні, медичні, освітні та інші. Людина реєструється, проходить верифікацію й у своєму особистому кабінеті бачить, які міські послуги можна отримати», — пояснила Марина Хонда.
За її словами, наразі на Порталі понад дев’ять тисяч зареєстрованих користувачів та більше ніж 1600 онлайн-заявок.
Серед змін на 2025-й рік — мікрогрантова допомога на відкриття (відновлення, розвиток) власного бізнесу киянам-Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей у розмірі 200 тисяч гривень. Наразі вже закладені кошти для 750 отримувачів.
Одна з найболючіших проблем, озвучених військовими та ветеранами під час зустрічі — житлова.
Директор Департаменту будівництва та житлового забезпечення Борис Работнік зауважив, що згідно з Міською цільовою програмою забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2025 — 2027 роки, кошти бюджету спрямовуються на оплату частини вартості житла для громадян, які перебувають на квартирному обліку в районних державних адміністраціях.
«Для громадян, які мають статус осіб, котрі захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, гранична частина вартості становить 50% фактичної вартості кожного квадратного метра житла, для інших пільгових категорій — 30%.
Громадяни, які бажають придбати житло на умовах співфінансування, подають заяви про намір придбати житло на таких умовах до районних в місті Києві державних адміністрацій за місцем перебування на квартирному обліку для формування списків. До речі, з 17 лютого можна буде подавати нові заяви. Особи, які можуть придбати житло на умовах співфінансування, визначаються районними в місті Києві державними адміністраціями, списки таких осіб подаються до головного розпорядника бюджетних коштів для укладення тристоронніх договорів», — пояснив директор Департаменту.
Серед іншого, обговорили допомогу, яку громада столиці надає бійцям на фронті. А також підтримку, реабілітацію та інтеграцію ветеранів у мирне життя.
По закінченню зустрічі-обговорення у коментарі «Вечірньому Києву» заступниця міського голови з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда підкреслила, що Київ продовжує всебічно підтримувати ветеранів-киян та військовослужбовців.
«Ми зараз удосконалюємо нашу Програму підтримки Захисників і Захисниць, тому нам важливо зрозуміти, що потрібно змінити в цій програмі, що переформатувати для того, аби вона була дійсно ефективна. Ми її писали у 2022 році, а нині вже 2025 — вона потребує змін. Тому для нас такий зворотний зв’язок з ветеранами й військовослужбовцями є дуже важливим.
Я переконана, що це буде стабільна платформа з розширенням такого діалогу, щодо ветеранської політики. Також ми сподіваємося, що представники підрозділів, які беруть участь в обговореннях будуть доносити інформацію до всіх свої військових. Вже сьогодні ми взяли в роботу кілька важливих пропозицій від присутніх захисників. Впевнена, що завдяки конструктивному діалогу місто зможе ще ефективніше підтримувати наших захисників», — підсумувала Хонда.
Нагадаємо, Київ збільшив фінансування програми «Турбота. Назустріч киянам»: про які суми йдеться і хто може розраховувати на допомогу.
Сніжана БОЖОК, фото Бориса КОРПУСЕНКА «Вечірній Київ»