Секретар Київради Володимир Бондаренко закрив засідання через блокування трибуни депутатами фракції «Європейська Солідарність», які вимагали ухвалити звернення до центральних органів влади щодо неприпустимості тиску на опозицію і місцеве самоврядування.
Під час формування порядку денного пленарного засідання Київради, столичні депутати від фракції «Європейська солідарність» наполягали на включенні до розгляду проєкту звернення до держорганів щодо неприпустимості тиску на опозицію і місцеве самоврядування. Зокрема, і щодо неприпустимості переслідувань низки осіб, у тому числі лідера політичної сили, п’ятого президента Петра Порошенка. Утім, ця пропозиція не набрала голосів більшості депутатів Київради. Тож, представники фракції «ЄС» заблокували трибуну.
Після цього секретар Київради Володимир Бондаренко оголосив перерву у засіданні — для консультацій з головами фракцій щодо подальшої роботи. Однак, консенсусу дійти не вдалося, тож через пів години після початку, секретар Київради оголосив про дострокове завершення засідання.
«Продовження пленарного засідання сьогодні не буде, про дату та час наступного пленарного засідання буде оголошено додатково», — сказав Бондаренко.
«Вечірній Київ» зібрав коментарі депутатів різних фракцій щодо ситуації.
Депутатка Київради від Європейської Солідарності Вікторія Пташник вважає останні дії центральної влади спробами втручання в реформу децентралізації та тиском на органи місцевого самоврядування.
«Депутати навіть не готові включати в порядок денний звернення до центральної влади. Це значить, що вони не готові говорити публічно про накладення санкцій на Петра Порошенка Радою національної безпеки та оборони. Вони не готові обговорювати спроби втручання української влади в реформи децентралізації — спроби „відкатати“ цю реформу назад. А також тиск на діяльність органів місцевого самоврядування».
Пташник запевнила, що під зверненням підписувалися депутати від різних фракцій, окрім «Слуги народу».
«Підписалися всі депутати нашої партії ЄС, депутати від УДАРу та інші. Тобто достатній перелік депутатів, які вважають, що санкції накладені на п’ятого президента не є законними. Я працювала в парламенті восьмого скликання і я абсолютно чітко розумію, що таке механізм санкцій. Санкції накладаються на тих осіб, які шкодять Україні й водночас намагаються якимось чином, чи то ухилятися від слідства, чи знаходяться за кордоном і т. д. Але коли мова йде про громадянина України, достатньо публічного, який допомагає фронту своїми коштами… І в переліку санкцій йому накладається заборона на участь в оборонних закупівлях за власний кошт — мені здається це щонайменше неправильно з юридичного погляду, це незаконно.
Я вважаю, що члени РНБО перевищили свої повноваження. Вони мають розуміти, що країна потребує єднання в парламентсько-президентській державі. Ключову роль має грати парламент і саме лідери парламентських фракцій разом з Верховним Головнокомандувачем мають створити механізм, щоби просувати інтереси України разом. А коли я чую від членів РНБО, які голосували за оцей незаконний механізм накладання санкцій, про єдність… Ну це ж нечесно, щонайменше так говорити з громадянами України. Тому що, яка може бути єдність, якщо ви в абсолютно незаконний спосіб намагаєтеся переслідувати лідерів проукраїнської опозиції», — наголосила депутатка від ЄС.
Абсолютно протилежна думка у депутата від «Слуги народу» Миколи Конопелька.
«Секретар закрив засідання, тому що Європейська Солідарність заблокувала трибуну. Ми не голосували за їхнє звернення, а деякі наші депутати голосували „проти“. Бо це абсурд і маніпуляція. В той час, коли треба вирішувати низку господарських питань, які стосуються найбільшого міста країни».
Своєю чергою депутат Київради Дмитро Білоцерковець від фракції «УДАР» наголосив, що репресії, як проти політичної опозиції, так і проти місцевого самоврядування неприпустимі.
«Я особисто впевнений в тому, що зараз не час „Слугам Народу“ роз’єднувати країну. І так багато чого вони зробили вже за цей час для того, щоб роз’єднати суспільство і підіграти ворогу Кремлю. Не дивлячись на такі великі виклики, влада чомусь вважає, що саме зараз зручний час прибрати всіх незгодних. Це звучить так по-кремлівськи насамперед, але Київ — не москва, а Україна — не росія. Тому пану з великого екрана та кабінету потрібно об’єднувати українців, а не провокувати. Він має чітко визначитись, що для нього важливіше — особисті питання чи країна».
Дмитро Білоцерковець вважає, що депутати від ЄС своїми діями — блокуванням трибуни, привертають увагу до «свавілля, яке вчинив Президент разом з РНБО».
«Якщо ми всі зараз захищаємо демократію проти наступу Кремля, то ми маємо насамперед у себе, всередині країни, давати право на існування демократії. Маємо боротися так само за неї, як ми боремось з Кремлем. Ми маємо відстоювати демократичні принципи й розуміти, яким чином пан Президент і його РНБО будуть виправляти ті політичні помилки, які на сьогодні спровокували фактично політичну кризу, як на рівні парламенту, так і на рівні місцевих рад.
Навіть в ці важкі часи для країни й для міста все одно ми маємо орієнтуватися на принципи свободи, демократії, справедливості. І тому неможливо використовувати правоохоронні органи в політичних цілях, неможливо використовувати РНБО в політичних цілях. Тому центральна влада має чітко зрозуміти, що правила мають бути єдиними, і закони мають бути єдині для всіх. І для них теж», — підсумував депутат від УДАРу.
Депутат від «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Володимир Слончак в коментарі журналістці «Вечірнього Києва» зізнався, що блокування трибуни для нього і його колег не було новиною.
«У нас було засідання Погоджувальної ради, і ми все ж таки знайшли вихід вчора, що розглянемо три найважливіші питання, що стосуються Збройних сил, захисників наших і ветеранів. Перші три питання, які, як ви пам’ятаєте, ми сьогодні вносили, мали соціальний характер.
А потім ми вже розуміючи те, що є такі вимоги, і вони в ультимативній формі: в якійсь частині їх можна зрозуміти, а в якійсь — ні. На мій погляд, Київська міська рада є господарським органом і має розв’язувати господарські питання. Тим паче я вчора нагадав своїм колегам, що на початку війни ми прийняли одне найважливіше, на мій погляд, рішення — залишити всі сварки, суперечності, особисті рахунки й почати працювати як одна команда. Для перемоги України. І на знак цього, хочу сказати, ми замінили в сесійній залі партійні прапори на один, який найважливіший для всіх нас — це прапор України.
Не почули, на жаль, мою позицію, що все ж таки зараз необхідне єднання. Не просто єднання, а єднання, щоб показати, що Київська міська рада забезпечує життєдіяльність столиці та всіх людей, для яких Київ став прихистком. Але все ж таки політика на сьогодні, як ви бачите, перемогла.
Наша фракція буде наполягати, вона, до речі, і вчора наполягала на Погоджувальній раді, щоб все ж таки ми не затягували продовження пленарного засідання. Ми готові працювати, оскільки місто Київ — це живий організм, який щоденно потребує реакцій, в тому числі реакції Київської міської ради, тим паче ще й в період війни. Я впевнений, що в найближчі два тижні ми точно маємо зібратися і вирішити ряд основних господарських питань. Також підтримки захисників, можливо, питання змін до бюджету і питання житлово-комунального господарства, яке на сьогодні дуже важливе, бо наближається весна».
Солідарний з Володимиром Слончаком і депутат Київради від «Голосу» Григорій Маленко. За його словами, жодні політичні перипетії не мають зупиняти роботу найбільшого механізму країни — столиці.
«Наша фракція усім складом підтримувала це звернення. І вважаємо його коректним. Але ми не вважаємо, що через непідтримку того чи іншого звернення, Київ має зупинитися в роботі, в розвитку і таке інше. Тому ми були готові працювати далі й зараз готові працювати. Тому що це все, звичайно, добре, але Київ має їхати, дихати, розвиватися і працювати.
Тому я маю надію, що після консультацій з колегами ми нарешті повернемося до нормальної роботи, без блокування трибуни, бо дійсно дуже багато питань, які потрібно вирішувати. Маю надію, що здоровий глузд переможе і буде конструктивний діалог. Тому що блокування трибуни точно позитивно не впливає на місто», — зазначив Маленко.
Нагадаємо, пленарне засідання 20 лютого мало стати продовженням пленарного засідання, яке не завершили 30 січня. На ньому депутати мали розглянути 27 проєктів рішень. Серед них, зокрема, питання про охорону історичних будівель, яким понад сто років.
Раніше «Вечірній Київ» писав про те, що Зеленський увів у дію санкції проти Порошенка. Йдеться про позбавлення нагород і блокування активів.
Сніжана БОЖОК, фото Бориса КОРПУСЕНКА «Вечірній Київ»