Рівно три роки тому розпочалося повномасштабне вторгнення російської армії на територію нашої країни. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку Москва розпочала проти України із захоплення Криму у 2014 році.
Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну остаточно показало всьому світу справжнє обличчя путінського режиму. Три роки тому 24 лютого окупанти завдали масованого ракетного удару по українських містах і містечках, де були аеродроми та хоч якісь військові об’єкти. Найбільше уражень зафіксували у Київській області.
***
1. Перший день війни у Києві. Три роки тому майже 100 тисяч українських добровольців стали до лав Сил оборони. Київ, 24 лютого 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
Горіли Васильків і Бровари, Бориспіль і Біла Церква, Гостомель і село Калинівка… Вибухи пролунали у щонайменше 12 населених пунктів. Під удар також потрапив і Київ. Зокрема, збита ППО російська ракета впала в районі станції метро «Голосіївська».
***
2. Дев’ята доба війни. На польовій кухні у Дніпровському районі столиці готують страви для бійців тероборони та жителів Києва, що опинилися у скрутних обставинах. 4 березня 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
Одночасно окупанти вдерлися усіма видами військ на територію Україна з трьох напрямків: півночі (Білорусь і РФ), півдня (Крим) та зі сходу (ОРДЛО). Загарбники розпочали наступ на Київщину, рухаючись до головної мети — взяття української столиці.
***
3. Від початку повномасштабного вторгнення залізнична станція «Київ-Пасажирський» стала місцем порятунку для біженців з усієї України. Війна змусила багатьох людей покидати свої домівки у пошуках безпечних місць.
У перші 10 діб повномасштабної війни на київському вокзалі був страшний ажіотаж: на захід країни залізницею щодоби виїжджало по 80-90 тисяч людей, багато з яких їхали, стоячи у проходах та у тамбурах. Назад поїзди поверталися з гуманітарною допомогою. На фото: черговий евакуаційний рейс дітей з інвалідністю з Києва до Європи. Березень, 2022 р. Фото: Олексій Самсонов
Для жителів Києва перша доба повномасштабного вторгнення рф запам’яталася гучними вибухами, довжелезними чергами до аптек, магазинів та банкоматів, моторошними боями у Гостомелі, захопленням ЧАЕС та ночівлею у підвалах.
***
4. З 26 лютого 2022-го Київський метрополітен тимчасово припинив перевезення пасажирів і перейшов у режим укриття. Столична підземка стала другою домівкою для багатьох тисяч киян під час ударів окупантів. Станція метро «Дорогожичі», 9 березня 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
Втім, план путінської армії «взяти Київ за три дні» зірвали українські захисники, знищивши російський десант у Гостомелі та зупинивши наступ окупантів на Київ через Мощун.
Дуже скоро очевидною всім стала справжня мета російської агресії. Це не просто загарбання територій, а геноцид українського народу. Путінський режим офіційно заперечує існування українців як окремої нації, а ті, хто з цим не погоджується, підлягають фізичному знищенню.
***
5. 25 лютого 2022 року на вулиці Олександра Кошиця, 7а, що на Позняках, на багатоповерхівку впали уламки російської ракети. Загорілися кілька квартир. Постраждали вісім людей, ще 20 — вдалося врятувати. На щастя, обійшлося без загиблих. Фото: Борис Корпусенко
Підтвердженням цьому стали події у Бучі, Ірпені, Бородянці, Гостомелі у перші тижні повномасштабної війни. Вони шокували міжнародну спільноту та здійснили моральний перелом у сприйнятті агресії РФ.
Після звільнення Київщини від загарбників, військові та журналісти побачили жахливі наслідки російського терору: зруйновані будинки, братські могили, сотні вбитих росіянами мирних жителів… Весь світ жахнувся від звірств російської армії. Вона показала своє справжнє обличчя та ставлення до українців під час 33-денної окупації Бучі.
***
6. «Рудий кіт проти рудого танка». Після звільнення Бучі від окупантів 31 березня 2022 року її неможливо було впізнати. Головна артерія міста — вулиця Вокзальна була всіяна розбитою військовою технікою, а від будинків залишилися лише почорнілі завали. Гуманітарна колона, яка складалася з 48 автомобілів із ліками, водою та харчами прибула в Бучу 4 квітня 2022 року.
Того ж дня в місті-герої побували понад 50 журналістів із різних куточків світу, щоб на власні очі побачити наслідки «руского міра». Загалом у Бучанському районі правоохоронці виявили 1190 тіл, однак кількість загиблих досі не остаточна. Понад 500 жителів Київщини вважаються зниклими безвісти. Фото: Борис Корпусенко
Масові вбивства загарбниками цивільного населення, що супроводжувалися викраденнями, тортурами, зґвалтуваннями та мародерством отримали назву «Бучанська різанина». Від свідчень тих жахливих подій, що відбувалися під час окупації міста-героя, досі холоне кров.
***
7. Наприкінці лютого 2022 року по всьому Києву почали встановлювати блок-пости та протитанкові «їжаки», а з березня — захищати культурні пам’ятки від можливих обстрілів. Фото: Борис Корпусенко
Протягом 2022 року Україна виграла битви за Київ, Харківську область і Херсон і повернула собі близько половини території, захопленої Росією в перші тижні війни. Через три роки результат війни залишається невизначеним. Безсумнівним є те, що Україна знищила значну частину російських збройних сил і відвела російські війська від кордонів НАТО.
Професор Єльського університету (США), фахівець з історії Східної Європи Тімоті Снайдер нещодавно у своїй статті провів історичні паралелі між Мюнхеном 1938, коли провідні країни Європи «умиротворили» гітлерівську Німеччину частиною Чехословаччини, та Мюнхеном 2025-го.
***
8. Ірпінь взяв на себе один з головних ударів під час оборони столиці. Після вторгнення окупантів вулиця 11-а Лінія з сучасними житловими будинками, пахучими соснами та акуратними дитячими майданчиками перетворилася на суцільні катакомби. Ірпінь, 5 березня 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
Гітлер систематично заперечував, що чехословацька держава немає право на існування, як Путін сьогодні заперечує легітимність України. Снайдер вважає, що якби Чехословаччина тоді чинила опір агресору, то Другої світової війни не було б, принаймні такої, яку пережила Європа, починаючи з вересня 1939 року.
***
9. Під час боїв за Бородянку російська армія, серед іншого, розбомбила з літаків 8 багатоквартирних будинків, а під час подальшої окупації не давала розбирати завали та розстрілювала мирних жителів. Бородянка, 12 березня 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
«Ми не цінуємо того, чому запобігли українці. Нам бракує уяви, або, можливо, великодушності, необхідної для того, щоб побачити наші власні інтереси. Ніхто з верхів Маска-Трампа, я припускаю, не замислюється над тим, що сталося б, якби Україна не чинила опору, або що станеться, якщо американська політика унеможливить цей опір. З якихось причин більшість високопосадовців в адміністрації Трампа зайняли позицію, яка нагадує російський погляд на війну. Але Росія може перемогти лише в тому випадку, якщо її умиротворити, тобто допомогти їй», — вважає Снайдер.
***
10. 25 лютого 2022 року окупанти у Гостомелі з усіх видів озброєння розстріляли 12 автомобілів із мирними жителями, котрі намагалися виїхати з селища. Фото: Олексій Самсонов
За його словами, умиротворення Росії, якщо воно призведе до її перемоги зараз чи пізніше, цілком може створити умови для світової війни. Але тоді Європа зіткнеться з набагато потужнішою країною.
***
11. Музикант Валерій Мірошниченко, який боронив Ірпінь, зіграв «Червону Калину» на зруйнованому мості через річку Буча біля села Забуччя. Свій виступ він присвятив пам’яті всіх мирних жителів, загиблих від рук окупантів. Початок травня 2022 р. Фото: Борис Корпусенко
Хай там що, але українці продовжують чинити героїчний опір росіянам. Як і коли закінчиться ця війна, невідомо. Однак 24 лютого 2022 року — дата, що назавжди закарбувалася в пам’яті мільйонів українців.
Вона назавжди вписана в історію як трагічний день жорстокого і віроломного повномасштабного вторгнення Росії на території нашої держави. Для кожного українця ця дата викарбувана кров’ю наший Героїв і безневинно загиблих мирних людей.
Читайте також:
«Любов ніколи не перестає»: історія парамедика з полку «Азов» Стаса «Барда» Ковшара, який загинув на 50-й день війни».
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»