Київ поступово стає комфортнішим для всіх. Вистави з урахуванням потреб осіб із порушеннями опорно-рухового апарату, зору та слуху вже можна відвідати у п’яти театрах та Київському культурному кластері «Краків» (31% від загальної кількості театрів). Про це розповіли на сайті КМДА.
Зазначається, що в 10 театрах (62,5%) встановили пандуси, а також у всіх мистецьких вишах і ліцеї «Київська дитяча академія мистецтв ім. М. І. Чембержі» (100%). Крім того, пандусами оснащені п’ять культурних кластерів столиці (42%).
Для спрощення доступу до театрів Департамент культури розробив порядок відвідування вистав для осіб з інвалідністю. Він передбачає можливість безкоштовного відвідування за попереднього узгодження з адміністрацією закладу та інші організаційні заходи, що сприяють комфортному перегляду вистав. Зокрема, особа з інвалідністю або її представник може заздалегідь зв’язатися з адміністратором театру, щоб уточнити дату вистави, доступної для безкоштовного відвідування, та попередити про необхідність підготовки відповідного місця в залі.
Окрему увагу приділили жестовій мові. У 2024 році Департамент культури спільно з Українським товариством глухих (УТОГ) організував чотиримісячне навчання базовим навичкам української жестової мови для 150 працівників муніципальних закладів культури: музеїв, бібліотек, театрів, мистецьких шкіл, культурних центрів і кластерів. Це дозволило не лише покращити комунікацію з відвідувачами, а й підвищити якість надання послуг людям із порушеннями слуху.
Навчання проводили безкоштовно, і Департамент культури планує продовжити співпрацю з УТОГ для подальшого підвищення кваліфікації працівників культурних закладів та розробки інклюзивних проєктів.
Попри досягнутий прогрес, залишаються виклики. Повністю недоступними наразі є чотири театри: Київський академічний театр «Колесо», Київська мала опера, Український малий драматичний театр та Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» (25% від загальної кількості театрів із приміщеннями). Ще сім театрів (44%) мають часткову доступність.
«Безбар’єрність є одним із ключових напрямів розвитку культурного простору столиці. Київ продовжує працювати над тим, щоб кожен міг безперешкодно насолоджуватися мистецтвом і культурними подіями міста», — зазначив директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк.
Нагадаємо, що Київрада прийняла комплексну міську цільову програму «Столична культура: 2025-2027 роки», яка окрему увагу приділяє створенню безбар’єрного доступу. Для інформаційної безбар’єрності місто впроваджує в закладах культури альтернативні формати інформаційного супроводу — не лише з аудіодискрипцією, а й з перекладом жестовою мовою, субтитрами.
Крім того, працівники столичних закладів культури проходять освітній курс із безбар’єрності.
Читайте також: «Понад рік, як столиця впровадила щотижневі екскурсії, адаптовані для маломобільних груп населення».
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»