У давньому місті Дара, що на південному сході Туреччини, археологи відкрили чудово збережену мозаїчну підлогу, яка датується приблизно VI століттям нашої ери. Її знайшли в процесі розкопок у житловій частині населеного пункту.
Дара розташована за 30 км від сучасного Мардіну. Місто було засновано візантійцями як укріплений пункт на східному кордоні задля боротьби із Сасанідською імперією. Розкопки тривають вже протягом 40 років, а в останні роки роботи активізувалися в рамках державної програми “Спадщина для майбутнього”, згідно з інформацією Arkeonews.
На думку керівника управління культури та туризму регіону Айхана Гьока, мозаїка має складну геометричну структуру з хвилястими лініями та ромбами. Її знайшли в помешканні поблизу агори, де раніше були виявлені майстерні, магазини та залишки римської водогінної системи.
“Ця нещодавно знайдена мозаїка є особливо цінною, оскільки вона свідчить про давню реставрацію та збереглася протягом приблизно 1500 років”, – зазначив Гьок.
Дара колись виконувала багато функцій. Місто слугувало фортецею, торговим вузлом і релігійним центром. Провідний археолог Деврім Хасан Ментеше зазначив, що агору часто прикрашали мозаїками, проте прикладів у такому задовільному стані майже не збереглося. Вік мозаїки визначили завдяки монетам, знайденим поруч. Знахідку віднесли до періоду правління імператора Юстиніана I (525–575 роки нашої ери). Археологи вважають, що в розквіт Дара могла вміщувати до 25 тисяч солдатів та приймати релігійних паломників.
Розкопки в місті тривають невпинно. Учені продовжують дослідження некрополів, фортифікацій та водної інфраструктури. Очікується, що нова знахідка зацікавить як вчених, так і туристів, зміцнюючи статус Дари як важливої культурної пам’ятки Туреччини.