Серед тисяч активів, переданих в управління АРМА, лише 36 пов’язані безпосередньо з надрами. Експерти та бізнес наполягають на ухваленні змін до законодавства, а нинішню роботу АРМА з управління арештованими надровими компаніями називають нерезультативною.
Яскравий приклад, що підтверджує таку позицію, – кейс групи компаній IDS, основні активи якої – це виробництво мінеральних вод “Миргордська” та “Моршинська”. За словами представників IDS, найгірша ситуація через санкційну політику склалася саме для “Моршинської”, оскільки спеціальні дозволи, за якими виробник працював, втратили чинність ще у 2024 році, а продовжити їхню дію чи отримати нові компанія зі зрозумілих причин не може. Про це повідомляє Oboz.UA.
Попри це, IDS продовжує працювати, і за час управління АРМА чисті активи компанії зросли.
“Підприємство в автономному режимі, незалежно від своїх бенефіціарних власників, функціонує вже три роки. Загальна вартість активів, наприклад зросла з 3,5 мільярдів до 4,2 мільярдів. Попри економічну ситуацію, війну, санкційний процес, арешти, компанія функціонує. На мою думку, у цій ситуації управитель – третій зайвий. Цілком достатньо того, що є накладені арешти та триває процес у ВАКС”, – зазначив під час тематичного круглого столу 15 травня представник компанії IDS, адвокат Маркіян Бем.
На сьогодні в управлінні АРМА перебувають тисячі активів. І лише 36 серед них – безпосередньо пов’язані з надрами. Ідеться зокрема про підприємства, спецдозволи чи корпоративні права, які арештовані або водночас потрапили під санкції.
Приклад компанії IDS та виробника мінеральних вод “Моршинська” лише підтверджує той факт, що зміни до законів, які визначають та регулюють процес передачі й управління арештованими і підсанкційними активами – вкрай потрібні вже сьогодні.
“IDS – один з найбільших виробників мінеральної води в Україні, є під загрозою припинення після завершення дії воєнного стану. Для врегулювання таких ситуацій нам вкрай потрібно ухвалити законодавчі зміни. Як бачимо, на часі реформа і самого АРМА. Нам важливо, щоб були чіткі умови конкурсу, якісні критерії ефективності управління такими підприємствами, щоб була прозора процедура розкриття інформації про активи, і не існувало ризиків маніпуляцій через знову ж таки якісь прогалини в законі”, – пояснила засновниця Геологічної інвестиційної групи Ірина Супрун.
15 травня 2025 року у Києві відбувся круглий стіл на тему санкційної політики щодо активів у надрокористуванні та управліннями ними за участі представників центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів, галузевих асоціацій та бізнесу.
У лютому 2025 року Верховна Рада прийняла у першому читанні проєкт закону №12374-д, що має стати основою для комплексної реформи АРМА. Разом з тим нацагентство висловлює критику щодо низки моментів, які пропонує документ.