10 липня стануть відомі імена тих, хто здобуде перемогу в конкурсі «Створено жінками», організованому Франко-українською торгово-промисловою палатою для підтримки жінок-підприємниць.
Конкурс «Створено Жінками» розпочався 17 лютого й відзначає свій сьомий рік. Переможниця отримає фінансову винагороду, консультаційні послуги та членство в Франко-українській ТПП. Фіналістки пройдуть тренінг з пітчингу, а всі учасниці — навчання з цифрової комунікації.
Цьогоріч на конкурс подалися 435 жінок-підприємниць, найбільша кількість учасниць (65) — з Києва. Щоб взяти участь, необхідно було заповнити заявку та надати супутні документи: презентацію, коротке відео про проект і офіційний реєстраційний документ.
До фіналу вийшли 10 жінок, з яких 6 працюють у Києві та області. Їхні бізнеси охоплюють сфери оборони, підтримки ветеранів і переселенців, освіти, реабілітації дітей, відновлення традицій та інновацій.
РЕМОНТ ТРАНСПОРТУ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ
Співзасновниця та директорка NESEMOS Veteran Auto Hub Марія Ксьондзик пройшла шлях від волонтерки, яка постачала військовим автомобілі, до власниці автосервісу, що безкоштовно ремонтує евакуаційний транспорт, допомагає ветеранам здобути нові професії та переобладнує авто для осіб з інвалідністю. Будучи донькою загиблого ветерана та нареченою військового, цей проект має для неї особливе значення.
До початку повномасштабного вторгнення Марія керувала відділом нативної реклами в онлайн-медіа, а згодом займалася закупівлею евакуаційних автомобілів. У 2022 році вона заснувала магазин трофеїв зі знищеної російської авіації (nesemos.com), завдяки якому вдалося зібрати понад 5 мільйонів гривень на евакуаційні авто для захисників.
«Спочатку ми купували автомобілі для військових, але їх потрібно обслуговувати, чого майже ніхто не робить, тому вирішили заснувати автосервіс, — розповідає Марія Ксьондзик. — Наша компанія зіштовхнулася з браком кваліфікованих кадрів. Так виникла ідея відкриття ще одного напрямку — навчання ветеранів новій професії, що дозволяє колишнім воїнам адаптуватися до цивільного життя».
За час роботи компанія відремонтувала 450 автомобілів, що дозволило врятувати понад 2000 життів. Підтримуючи захисників, евакуаційні авто лагодять безкоштовно. З 2025 року NESEMOS почав ремонтувати автомобілі цивільних, щоб забезпечити фінансову стабільність проекту.
У лютому автосервіс адаптував машину для водія з ампутацією ноги; в подальшому планують повноцінний запуск напрямку адаптації машин під потреби водіїв з інвалідністю. Також у NESEMOS Veteran Auto Hub планують створити школу повного циклу для ветеранів та ВПО з відеоуроками, практичною підготовкою на сучасному обладнанні та працевлаштуванням у своєму та інших автосервісах.
ВІД КОНСТРУКЦІЙ ДО ТАКТИЧНИХ ВІЗКІВ
Підприємство «Браммер», засноване Іриною Коваль у 2020 році, спочатку займалося виготовленням металевих конструкцій будь-якого типу, використовуваних у будівництві, благоустрої (лавочки, альтанки), для дитячих майданчиків та воркаут комплексів. Випускали авторську лінію дизайнерських брам та шкільні меблі.
З початком повномасштабного вторгнення підприємство змістило вектор виробництва на виготовлення засобів евакуації для порятунку життя військових та цивільних.
Візок ТВ «BRAMMER» має подвійне призначення: перевезення спорядження та швидка евакуація поранених однією людиною без застосування рук, шляхом закріплення візка до тактичного пояса. Вага візка — 3,2 кг, він розрахований на навантаження до 150 кг, що дозволяє евакуювати пораненого однією особою, також може використовуватися рятувальниками.
У межах проекту ТВ «BRAMMER» випустили та безкоштовно передали понад 8000 засобів евакуації, що врятували більше 100 000 життів.
Нова розробка компанії — евакуаційний причіп для квадроциклів, призначений для швидкої одночасної евакуації трьох поранених на квадроциклі на швидкості до 60 км/год.
ЯКІСНІ КРАФТОВІ РЕЧІ ВІД ПЕРЕСЕЛЕНОК
У 2022 році Марина Богун заснувала соціальне підприємство Love Rises, яке підтримує жінок з Луганщини та Донеччини, які постраждали від війни, втратили домівки, були вимушені переселитися та почати життя «з нуля».
Проект допомагає цим жінкам отримати економічну незалежність через ремісничу працю — виготовлення авторських в’язаних виробів ручної роботи з комбінацією традиційних технік і сучасного дизайну.
Марина наголошує, що Love Rises — це не тільки бізнес, але і спільнота, підтримка, можливість відродити своє життя через творчість. Щотижня для учасниць проекту проводяться заняття з психологічної підтримки.
«Ми створюємо безпечне середовище для розвитку та самореалізації. Кожна майстриня розвиває в проекті не тільки вміння в’язати, а й ключові командні ролі, такі як SMM, складський облік, тімлід, координація з постачальниками тощо», — зазначає Марина.
Вона також підкреслює, що майстрині виготовляють високоякісні авторські речі. Це стильні пледи, кошики, іграшки, аксесуари та декор. Команда прагне, щоб покупці вибирали їх за якість, а не з жалістю.
Для виготовлення виробів використовуються екологічні матеріали, зменшуючи відходи; наприклад, залишки ниток використовують для створення нових речей. Love Rises також підтримує інші соціальні ініціативи, в’язучи речі для передчасно народжених дітей в Охматдит та пледи для пакунків малюкам ВПО.
«Ми прагнемо стати провідним соціальним крафтовим бізнесом у сфері авторських в’язаних речей ручної роботи, об’єднуючи програму підтримки для жінок, традиції, екологічність та сучасний дизайн», — зауважує Марина. — «Обираючи наші вироби, люди допомагають жінкам відновити своє життя та побудувати нове майбутнє».
У 2024 році підприємство запустило власний сайт, брало участь у маркеті «Всі. Свої», а з березня 2025 року продукція представлена у ЦУМ.
ШКОЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
Міжнародну мережу загальноосвітніх шкіл Mozaika для дітей з особливими освітніми потребами (ООП) заснувала Ксенія Карбовська, щоб забезпечити кожну дитину якісною освітою незалежно від діагнозу чи обставин.
Перша така школа відкрилась у 2015 році в Броварах. У 2016 році запрацювали ресурсні класи для дітей з ООП у трьох школах Києва, а у 2021 році відрилася школа в столиці. Наразі освітні простори функціонують в Україні, Казахстані, Чехії та Польщі.
«Я вірю, що освіта змінює життя», — зауважує Ксенія.
Основна мета проекту — створити ефективне середовище для навчання дітей з особливими освітніми потребами та розвитку їх самостійності. Школа зорієнтована на дітей із аутизмом, синдромом Дауна та іншими особливостями. Девіз мережі — «Вирощуємо майбутнє».
Після повномасштабного вторгнення заклади мережі почали працювати в Празі та Варшаві для сімей, які були вимушені покинути Україну. «Ми не лише навчаємо дітей, а й надаємо робочі місця українським фахівцям», — розповіла Ксенія.
Наразі міжнародна мережа Mozaika налічує 10 закладів у 4 країнах, де працює понад 200 педагогів. В навчанні використовуються власні посібники для дітей з особливими потребами, а кількість дітей у класах обмежена до 10, що забезпечує індивідуальний підхід.
Команда проекту займається розробкою додатка «Клаптики», який підтримуватиме розвиток дітей з ООП через інтерактивну гру, та планує створення сучасного сайту зі зворотним зв’язком.
РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА РОЗВИТОК ДІТЕЙ
Наталія Кондратенко розпочала соціальний неприбутковий проект з реабілітації та розвитку дітей 11 років тому. Вона пройшла профільне навчання, розробила авторську програму розвитку для дітей від 6 місяців до шкільного віку, а також методології навчання фахівців.
До 2022 року, використовуючи ці напрацювання, Наталія відкрила 5 майданчиків апробації в Київській області і створила власний бренд.
Її компанія виробляє екологічне розвиткове обладнання, зокрема збірні та багатофункціональні тренажери, що підходять для професійного використання та вдома. Це збірно-розбірна система, яка дозволяє облаштувати дитячий простір.
Центри Jo.Ha.Ku. працюють в Київській області (Вишгород, Ірпінь, Чабани, Святопетрівське, Міжріччя) та за межами України в Грузії. Центр в Ірпені був відновлений після окупації — там проходять заняття та реабілітація дітей з Ірпеня, Бучі, Гостомеля та Ворзеля.
Наталія планує відкрити новий центр реабілітації та розвитку дітей у Києві.
«Ще до початку війни в Україні я побачила величезну потребу в центрах реабілітації та розвитку дітей, які залишалися без належної допомоги. А тепер, коли війна додала болю та випробувань, відкриття такого центру в Києві стає життєво важливим», — зазначила Наталія. — «Залишаюся в Києві та маю намір у 2025 році відкрити Центр реабілітації та фізичного розвитку дітей.»
Центр функціонуватиме за різними напрямками: фізична абілітація, сенсорна стимуляція, кінезотерапія, корекція хребта, психофізична реабілітація тощо. Цільова аудиторія — діти від 1 до 12 років із фізичними та психічними травмами (включаючи ВПО).
ПОРЦЕЛЯНОВІ ВИРОБИ, НАТХНЕННІ УКРАЇНОЮ
Перш ніж заснувати NADRA, Діана Грициняк вісім років пропрацювала маркетологом у технологічній індустрії. Обираючи сферу для підприємництва, вона вирішила підтримати українську культуру.
За словами Діани, вона прагнула підвищити цінність виробів ручної роботи, які недооцінюються, на українському ринку. У грудні 2023 року був заснований бренд NADRA, який створює вишукані порцелянові вироби, натхненні українським фольклором та традиціями. Слоган бренду — «Пізнай себе. Своїх. Своє».
Сьогодні виробництво NADRA розташоване в Києві на підприємстві з усіма необхідними потужностями. Компанія орієнтується на популяризацію української майстерності та дизайну у світі.
Перша колекція бренду присвячена красі Карпат, їх природі та містичній силі. Колекцію відкривають два символічні вироби: підсвічник Повітруля — міфічна донька вітру та підсвічник Овечка, натхненний вівчарством карпатського регіону. Продукція бренду доступна у ЦУМі.
В рамках окремого напрямку — NADRA.CRAFTS — розкривають історії майстрів, що зберігають українські традиції.
Також до фіналу увійшли:
- Олена Довгополова, головна архітекторка студії дизайну INAKSHI architects (Суми), яка виготовляє біорозкладний конопляний композит для меблів та упаковки.
- Любов Лисенко, директорка ТОВ «Біобаланс» (Полтава), що займається біологічним захистом рослин без використання хімікатів.
- Ганна Сухобрус, засновниця і СЕО культурного проекту «Бабусина Хатка» (с. Ліпляве, Черкаська область), соціального бізнесу з відновлення автентичних хат.
- Альона Шибунько, власниця равликової ферми «Епіравлик» (село Нижчі Вовківці Хмельницької області), яка вирощує равликів і організовує екскурсії.
10 липня журі обере трьох переможниць конкурсу і вручить спеціальні нагороди. Лауреатки отримають фінансову допомогу на розвиток бізнесу (від 150 до 100 тисяч гривень), професійні консультації та членство в CCIFU.
Бажаючі можуть долучитися до церемонії в онлайн-форматі через соціальні мережі «Створено жінками» — на Facebook, Instagram або YouTube.
Премія «Створено жінками» проводиться з 2019 року. Це соціальний проект Франко-української торгово-промислової палати, що має на меті підтримати жінок, які розвивають свою справу та прагнуть масштабувати і зміцнити свої компанії.
З моменту свого заснування участь у конкурсі взяли 1573 жінки-підприємці, а призовий фонд перевищив 1 мільйон 500 тисяч гривень.
У 2024 році переможницею стала Ольга Лекова, компанія якої Recast Plastic виготовляє меблі для укриттів із переробленого пластику, що вирішує проблему як комфорту, так і забруднення довкілля.
- У Києві відкрили Хаб стійкого бізнесу. Інноваційний простір створено за підтримки уряду Японії та програми ПРООН, призначений для співпраці підприємців та студентів, а також для ветеранів і внутрішньо переміщених осіб, які прагнуть розвивати бізнес в умовах війни.