4 липня, у четвер, відбувся черговий обмін військовополоненими.
В його рамках до України повернулися наші військові та цивільні особи, які тривалий час утримувалися в російському полоні, переважно з 2022 року. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
За словами президента, серед звільнених – вояки, які боронили Україну на різних фронтах: у Донецькій, Луганській, Харківській та Херсонській областях, а також у Маріуполі. Це представники Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, а також цивільні громадяни.
“Обміни повинні тривати. Мета України – звільнити всіх наших людей з російського полону. Дякую всім, хто допомагає це здійснити”, – підкреслив Зеленський.
Деталі обміну надав уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він зазначив, що серед звільнених є військові тероборони, мотопіхоти, механізованих, десантно-штурмових підрозділів та морської піхоти. Особливістю цього обміну стало повернення українських захисників, які були засуджені російськими судами до великих термінів ув’язнення.
Крім того, додому повернулися військовослужбовці, яких раніше вважали зниклими безвісти. Серед них – офіцери, які боронили Маріуполь.
Лубінець підкреслив, що обмін став результатом зусиль Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та ряду державних структур з доручення президента України.
Представники Офісу Омбудсмана, зокрема представник у сфері безпеки та оборони Юрій Ковбаса, були присутні на місці обміну, де спостерігали за дотриманням Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими.
“Щиро вітаю всіх, хто цього теплого липневого дня повернувся додому! Закликаю родичів захисників, чиї близькі досі в полоні або зникли безвісти: не втрачайте надії!” – підкреслив Лубінець.
26 червня Україна провела ще один етап великого обміну полоненими.
Додому повернулися українські військові, які тривалий час находилися в російському полоні. Серед звільнених – військовослужбовці Сухопутних військ, Військово-Морських Сил, Десантно-штурмових військ, Сил територіальної оборони, Національної гвардії та Державної прикордонної служби.
Багато з них перебували в полоні з 2022 року. Звільнені захисники Маріуполя, Чорнобильської АЕС, а також військові, які тримали оборону на Донецькому, Харківському, Луганському, Херсонському, Київському та Сумському напрямках.