26 квітня віряни вшановують священномученика Василя, єпископа Амасійського і діви Глафіри Амасійської.
Василь жив на початку IV століття в місті Амасії (Мала Азія). Він був єпископом міста і все своє життя він присвятив захисту християнства, викривав ідолопоклонників і підтримував віруючих
У ті часи правив імператор Ліциній – він був язичником і переслідував християн.
Одного разу Ліциній загорівся пристрастю до Глафіри, служниці своєї дружини. Глафіра все розповіла господині, й та переодягла її в чоловіче вбрання, дала грошей і допомогла бігти в Амасію. Глафіра зупинилася у єпископа Василія. Всі свої заощадження вона віддала на будівництво храму, а коли грошей не вистачило, вирішила написати листа цариці.
Ліциній перехопив послання, розгнівався і велів прислати до нього обох – Глафіру і Василя. Але дівчина раптово померла, а Василя засудили до смерті за відмову стати верховним жерцем.
Прикмети
якщо ранок з заморозками – ще 7 днів буде мороз;
береза повністю розпустилася – можна садити картоплю;
якщо на Глафіру гримить грім – наступного дня потрібно йти на город;
голосно кує зозуля – буде гарна погода.
За прикметами, якщо в цей день ластівка зів’є гніздо на будинку, то скоро в ньому з’явиться дитина.
Що не можна робити
Великим гріхом вважається розоряти ластівчині гнізда або ображати птахів – того, хто порушить, чекають нещастя і біди.
Сьогодні не радять свататися і одружуватися – в народі цей день вважався днем обману, сім’ї будуть неміцними, а подружжя невірними.
Сваритись із близькими сьогодні також не можна – буде складно відновити стосунки.
Заборонено стригти нігті і волосся – це погано для їх здоров’я.
Що можна робити
На Глафіру можна садити горох і ранню картоплю. Також сьогодні потрібно готувати і їсти страви з гороху – щоб здоров’я вистачило на цілий рік.
У цей день вшановували ластівок – за повір’ями, будинок де ластівки зів’ють гніздо, буде захищений від нещастя і пожежі.
Після Великодня в Україні настають поминальні дні. Вони називаються Проводи або Радониця. Це час, коли родини відвідують могили близьких, несуть пасхальні страви, квіти та запалюють свічки.
У цьому році Радониця буде у вівторок, 29 квітня, на дев’ятий день після Пасхи. Однак для більшості по Україні поминальні дні починаються з суботи і тривають до вівторка. Щоб кожен міг вшанувати близьких, церква проводить додаткове заупокійне богослужіння наступної неділі після Великодня. Тож Проводи триватимуть з 26 по 29 квітня.