Станом на 30 липня у Верховній Раді зареєстровано сім законопроєктів, що стосуються реформ у Національному антикорупційному бюро України (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП).
З цих законопроєктів шість виступають як альтернативи ініціативам президента Володимира Зеленського. Дану інформацію надає Укрінформ, посилаючись на веб-сайт парламенту.
Основний законопроєкт під №13533 був внесений главою держави 24 липня. Він передбачає надання САП статусу незалежної установи з власними процесуальними повноваженнями, а також впровадження механізмів для захисту антикорупційних органів від втручання з боку іноземних спецслужб.
В той же день 48 народних депутатів запропонували свою версію змін — законопроєкт №13531. Цей проєкт передбачає скасування скандальних поправок, які були ухвалені Радою 22 липня, і містить пропозиції щодо зміцнення незалежності НАБУ з розширенням повноважень САП.
Альтернативний проект №13531-1 запропонований нардепом Дмитром Костюком з фракції “Слуга народу”. В ньому вказується на необхідність запровадження атестації працівників НАБУ за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів, з можливістю звільнення у разі її непроходження.
Ще один проект — законопроєкт №13533-1 — належить Олексію Гончаренку з “Європейської Солідарності”.
Пізніше було подано ще дві альтернативні ініціативи — №13533-2 та №13533-3, авторами яких стали групи народних депутатів. У проєкті №13533-3, одним із співавторів якого є Юлія Тимошенко з “Батьківщини”, пропонується створення Національної асамблеї Героїв України. Вона має проводити відкриті конкурси на посади директора НАБУ та голови САП, результати яких подаватимуться на затвердження прем’єр-міністру або Генеральному прокурору.
Шостий альтернативний документ — №13533-4 — подав народний депутат Дмитро Разумков.
Парламент вніс обмеження на незалежність НАБУ та САП, проголосувавши за законопроєкт N 12414. Це фактично призвело до ліквідації незалежних повноважень НАБУ і САП.
Рішення Зеленського підтримати обмеження прав антикорупційних органів викликало масові акції протесту в різних містах України, а міжнародне співтовариство застерегло про можливість зупинки фінансової допомоги.