Масовий виїзд молодих чоловіків із України може стати серйозною загрозою для обороноздатності держави та її подальшого розвитку.
Таку думку висловив оглядач The Telegraph Оуен Метьюз.
За даними видання, з початку війни українська прокуратура зареєструвала близько 290 тис. кримінальних проваджень за дезертирство. Це призвело до значного браку чоловіків на фронті, через що українські війська часто не можуть ефективно протистояти атакам невеликих російських диверсійних груп.
“Наші передові частини укомплектовані приблизно на 50%. Багато позицій залишаються недоукомплектованими через нестачу рекрутів і мобілізації”, – повідомив майор Єгор Чечеринда.
Колишній офіцер полку “Азов” Богдан Кротевич підкреслив, що деякі підрозділи мають лише одну третину від необхідної чисельності. За оцінками, українському війську бракує приблизно 200 тисяч солдатів для протидії переважаючим російським силам.
Аналітик зауважує, що відтік молодих чоловіків не лише виснажує українську армію, а й створює політичний тиск на європейських союзників. У Польщі та Німеччині зростає невдоволення пільгами для українських біженців, і політики почали запитувати, чому їхні країни повинні фінансувати війну, в якій значна частина громадян України не бере участі.
Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас запропонував вирішити проблему дефіциту військових шляхом повернення українських чоловіків призовного віку назад на батьківщину. У Німеччині лідер партії ХСС Маркус Зьодер також зазначив, що цілком законно розглядати можливість відправлення придатних до служби українців на їхню батьківщину для забезпечення безпеки країни.
Видання акцентує, що Путін використовує масовий виїзд українців до Європи як засіб тиску, атакуючи об’єкти електричного і теплопостачання, щоб зробити українські міста непридатними для життя. За словами двох високопоставлених джерел, служби безпеки Німеччини вже попередили Берлін про необхідність бути готовим до нового напливу біженців.
“Загалом президента Зеленського та його команду чекає найскладніша зима за всю війну. Витримати так довго – вже військове диво, але бойові втрати та масовий відтік населення загрожують виснажити найцінніший ресурс України – її народ. Без молодих людей неможлива не лише перемога, а й майбутнє країни,” – резюмує оглядач.
Згідно з опитуванням фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, у разі відкриття кордонів для всіх категорій громадян 21% українців хотіли б виїхати за кордон, тоді як 70% не планують залишати країну на постійне місце проживання. Ще 9% не визначились.
Серед респондентів, які прагнуть оселитися в іншій країні, частка чоловіків становить 25%, а жінок – 17%.
