Чорнобильський феномен: у річках зони не приживаються чужі види риб

На території Чорнобильського заповідника минулого тижня провели іхтіологічні дослідження, які підтвердили, що екосистеми, що функціонують без людського втручання, зберігають своє біорізноманіття. Інвазивних видів риби там практично не знайшли.

За інформацією Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, фахівці визначили 19 видів риб, більшість з яких належать до типової фауни Полісся. Дослідження проводилися в нижній частині річок Уж та Прип’ять, а також у водоймах системи осушення.

Для проведення цих досліджень заповідник отримав спеціальні ліміти і дозвіл на вилов риби, який здійснювався за допомогою пасток, малькового волоку та зябрових сіток. Найцікавішим є те, що в уловах практично не виявилися інвазивні види.


Дослідники не виявили жодного амурського чебачка або сонячного окуня — іноземців, які давно завоювали майже всі водойми України та загрожують місцевим видам риб. Інші чужинці, які не є притаманними нашій фауні, такі як ротань і сріблястий карась, траплялися дуже рідко.

«Це може свідчити про відносно стабільний стан водойм та іхтіоценозів, а також про те, що в непорушених екосистемах інвазивним видам важко закріпитися. На основі однієї експедиції важко робити остаточні висновки, але ми сподіваємося, що такі дослідження будуть тривати і сприятимуть кращому розумінню видового складу та екології риб у рамках Чорнобильського заповідника», — поділилися науковці.


Зазначається, що особливістю цьогорічних досліджень стало використання різновічкової зябрової сітки, що відповідає європейському стандарту EN 14 757:2015. Цей метод дозволяє отримати більш повну інформацію про видове та розмірне різноманіття риб, а результати можна порівнювати з міжнародними даними.

«У Чорнобильському заповіднику було зроблено фото ідеально замаскованих вовків».