На честь своїх досягнень Дональд Трамп презентував парфуми “Перемога 45-47”, вартістю від 200 доларів за флакон. З автографом на упаковці та позолоченою фігуркою себе. Трамп сам анонсував новинку та, звісно, закликав до покупки.
Враховуючи реалії, на пакуванні мала б бути не лише фігурка Трампа, а щось на кшталт скульптурної групи: золотий президент США приборкує срібного Маска. Між ними знову спалахнули суперечки, які вже призвели до падіння акцій Tesla на 5%.

Сенат США всю ніч працював над законопроєктом Трампа про податки, названим “великий, прекрасний” (Big Beautiful Bill – далі BBB). Через нього Маск і “наїхав” на Трампа.
Краса по-американськи
Законопроєкт дійсно великий – остання редакція складає 940 сторінок. Основні положення:
– підвищується “стеля” для державних позик до рекордних 5 трильйонів доларів США,
– додатково 150 мільярдів доларів підуть на військовий бюджет, а 175 мільярдів доларів – на контроль міграції,
– деякі незначні податки, як-от на чайові та понаднормову працю, скорочуються або скасовуються, а також соціальні програми,
– знижуються ставки податку на доходи фізосіб, вводяться податкові пільги для бізнесу.
Хто за це заплатить
Дональд Трамп вважає, що це стимулюватиме бізнес, який зрештою заплатить більше до державного бюджету. Більше того, в Білому домі прогнозують, що нововведення протягом 10 років скоротять витрати бюджету на 1,6 трильйона доларів, а бюджетний дефіцит – на 8 трильйонів доларів, при цьому співвідношення державного боргу до ВВП зменшиться з 97 до 94%.
Разом з тим критики цього документа зазначають, що будуть введені суворіші умови для американців на доступ до системи медичного страхування Medicard і продовольчої допомоги SNAP через скорочення їх фінансування на 1,2 трильйона доларів США, що вплине на мільйони звичайних громадян.
Майбутні покоління будуть обтяжені трильйонними боргами
Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер заявив: “Майбутні покоління насолоджуватимуться трильйонним боргом. Що це означає для середнього американця? Збільшення ваших витрат“.
Згідно з розрахунками американських економістів, найбідніші витрачатимуть у рік на 600 доларів більше, тоді як найбагатші отримують вигоду у 6500 доларів.
Безумство “партії Свині”
У соцмережі Х Ілон Маск назвав цей законопроєкт “безумним і руйнівним“, який, зокрема, завдасть величезної шкоди “галузям майбутнього” за рахунок “подачок галузям минулого“.
ухвала цього податку стане політичним самогубством для Республіканської партії
Маск згодом додав, що ухвала цього податку стане політичним самогубством для Республіканської партії. Він знову закликав до створення нової політичної сили, адже “ми живемо в однопартійній державі… партії Свині”.
Трамп у відповідь нагадав про найбільші податкові пільги та субсидії для електромобілів. Без них, зазначив він, “Ілону, ймовірно, довелося б закрити магазин і повернутися до Південної Африки“. І натякнув, що варто перевірити доцільність субсидій компаніям Маска і депортувати бізнесмена.
Мільярдер не залишився осторонь: кожен конгресмен, котрий підтримає податок ВВВ, не матиме шансів на перемогу в наступних праймеріз, “нехай це буде останнє, що я зроблю на Землі“.
Розминка перед виборами
Якщо податок ВВВ пройде через Конгрес, американська адміністрація отримає доступ до колосальних фінансових ресурсів. Але вплив на пересічних американців важко спрогнозувати. Все це може відобразитися на виборах. Сенатори-республіканці Тім Тілліс (Північна Кароліна) та Ренд Полл (Кентуккі) рішуче виступили проти ВВВ. Становище сенаторки Лізи Мурковськи коливається, оскільки проєкт обмежує пільги Medicard для жителів її рідного штату Аляска.
Республіканці мають в Сенаті перевагу у три голоси над демократами, тому ситуація є критичною. Полл пропонує збільшити “стелю” держборгу на 500 мільярдів доларів США. Однак у цьому випадку Білому дому доведеться шукати спільної згоди з демократами на кожен наступний зсув “стелі”, чого Трамп і намагається уникнути за будь-яку ціну.
Про напругу в Білому домі свідчить новий крок – речниця Трампа Керолайн Левітт продемонструвала записку президента до голови Федеральної резервної системи (ФРС) Джерома Павелла з закликом терміново знизити облікову ставку.
Чинна ставка ФРС становить 4,3%. Трамп вважає її надто високою, через що “сотні мільярдів доларів втрачаються”.
Парфумований ковбой
Якщо Павелл піддасться тиску Трампа, у нього з’явиться запасний план до проєкту ВВВ щодо залучення необхідних коштів – і швидко.
У країні, де фінансові питання мають вирішальне значення, принаймні під час партійних праймеріз (на що натякав Маск), це може стати перспективним стартовим майданчиком на майбутні вибори. Найближчі вибори для Трампа відбудуться в Конгресі у 2026 році, і він налаштований збільшити представництво республіканців. Нинішня перевага над демократами є надто хиткою.
Втрату заможного спонсора потрібно буде компенсувати.
Репліка Шумера збігається з висловлюванням Маска про нову партію “середніх америкнців, чиї голоси ніхто не враховує”, через що ймовірність остаточного розриву з Трампом зростає. Демократи вже відкрито висловлюють симпатію до Маска.
“Важко повірити, що я на боці хлопця, котрий витратив 300 мільйонів доларів на обрання Трампа“, – написала у соцмережі сенаторка-демократка Елізабет Воррен.
“Татко” і “синуля”
Нова суперечка між Трампом і Маском цілком відповідає характеру гендиректора Tesla, зазначив політичний діяч зі США Юрій Рашкін. Ілон Маск був демократом до 2022 року, а в Республіканській партії вже встиг вступити в конфлікти з кількома впливовими сенаторами. Спроба Маска зірвати голосування по податку ВВВ може стати тестовою, але, за словами Рашкіна, різні групи в Республіканській партії підтримують проєкт Трампа, відмінності лише в окремих ідеях.
Тому “жодного формального запуску нової партії Маска немає“, – підкреслив експерт.
Окрім того, Маск ризикує втратити бізнес. Керівництво Tesla абсолютно негативно оцінює публічну дискусію Маска з Трампом, адже компанія втрачає прибутки і знецінюється.
Схоже, наступна лінійка парфумів Трампа матиме назву “Як татко вчиняє з блудним сином”.