Український ринок праці стикається з гострою нестачею кадрів, і країна з часом потребуватиме залучення трудових мігрантів.
Про це заявив голова “Офісу міграційної політики” Василь Воскобойник.
За його словами, Україна може стати привабливою для працівників із Центральної Азії, Південного Кавказу та Південно-Східної Азії, де рівень заробітної плати нижчий, а можливостей для легального працевлаштування обмежено. Потенційно до України також можуть приїхати ті, хто втратив роботу в країнах ЄС або є біженцем з регіонів, охоплених війною.
Водночас, як наголошує Воскобойник, через воєнні ризики, правову невизначеність та проблеми з інфраструктурою Україна поки не є конкурентною на глобальному ринку праці. Проте залучення іноземців можливе – за умови створення цілеспрямованої міграційної стратегії.
“Ми маємо шанс зацікавити працівників із бідніших країн. Але для цього потрібна державна політика, орієнтована на залучення іноземних трудових ресурсів”, – зазначив експерт.
При цьому частину кадрового дефіциту можна компенсувати за рахунок внутрішньої міграції та працевлаштування людей, яких раніше оминали на ринку праці. Воскобойник наголошує: головний виклик сьогодні – перенавчання. В Україні досі не розроблено дієвої програми, яка б сприяла ефективному професійному переформатуванню громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб.
“Низька мобільність та небажання людей змінювати професію – одна з головних перепон. У містах спостерігається перенасичення педагогами та дефіцит технічного персоналу, в селах – катастрофічна нестача будь-яких кваліфікованих кадрів”, – додав він.
Раніше повідомляли, що через війну виїзд українців за кордон та внутрішню міграцію в державі існує кадровий дефіцит та структурне безробіття. Якщо у 2021 році офіційний ринок праці нараховував 11,5 млн працівників, то у 2023 році ця цифра зменшилася до 9 млн офіційно працевлаштованих.
Служба зайнятості надає можливість українцям здобути нову професію, однак безкоштовне навчання доступне лише для певних категорій громадян.
Існує два варіанти участі у програмах перенавчання.