Нещодавно в Головному корпусі Музею війни відбулося відкриття виставкового проєкту «Пам’ять. Діалоги», реалізованого у співпраці з Музеєм Berlin-Karlshorst за підтримки Посольства Німеччини в Україні.
У центрі експозиції — родинні історії трьох мисткинь: Поліни Кузнєцової (Україна),
Ефи Найдлінґер (Німеччина), Дженні Альтен (Німеччина).
«Долі їхніх предків переплелися у складні часи на окупованій німецькими націонал-соціалістами території України. Зокрема, прадід режисерки Ефи Найдлінґер, військовослужбовець Вермахту, перебував у Харкові під час нацистської окупації, тоді як бабуся художниці Поліни Кузнєцової у дитинстві переживала її наслідки», — розповідають у Музеї війни.
Завдяки глибокій особистій історії та архівним матеріалам виставка поєднує документальні свідчення та мистецькі рефлексії, щоб створити емоційний і багатовимірний погляд на спадок війни.
Серед ключових елементів експозиції — щоденники, фотографії, усні спогади, які відкривають сторінки минулого та показують, як індивідуальні історії вплітаються в загальну історію народів.
Окрему увагу привернула артінсталяція «Голоси» з проєкту Поліни Кузнєцової «Чорнозем», створена у співпраці з художником Андрієм Скрипкою. Центральним символом тут стала земля — носій пам’яті, що зберігає історію навіть тоді, коли її намагаються забути.
На відкритті проєкту Ефа Найдлінґер провела історичні паралелі між подіями минулого та сучасною боротьбою України, наголошуючи, що регіони, де свого часу служили її предки в складі окупаційної армії, сьогодні знову стали місцем протистояння українців загарбникам.
Джейн Альтен присвятила свою творчість друзям, які сьогодні героїчно боронять Україну від російської агресії, підкреслюючи значення мистецтва як способу підтримки та висловлення солідарності в часи випробувань.
Відвідувачі виставки наголошували на її емоційному впливі, важливості культурної пам’яті та необхідності осмислення складних сторінок історії.
За словами кураторів проєкту Юрія Горпинича та Марини Богуш, головною метою було створити простір для діалогу між поколіннями та культурами, де кожен може переосмислити роль минулого в сучасному світі.
Вона привертає увагу до історичної пам’яті, наслідків війни та шляхів примирення між народами, поєднуючи щоденники, фотографії, усні свідчення минулих поколінь і мистецькі рефлексії сучасників.
«Пам’ять. Діалоги» стала не лише мистецьким проєктом, а й важливою платформою для глибокого культурного порозуміння між Україною та Німеччиною.
«Це честь для Посольства Німеччини — підтримати цей проєкт в Україні, яка сьогодні стоїть на передовій, захищаючи Європу від тиранії. Пам’ять — не пасивна дія, а акт спротиву, зокрема відродженню старих імперських наративів», — зазначила у своїй промові Ліза Гайке, очільниця відділу культури Посольства Німеччини.
Виставка «Пам’ять. Діалоги» є відкритою для відвідувачів у Головному корпусі Музею війни. Вона доступна для огляду за єдиним квитком до Головного корпусу згідно з розкладом роботи Музею.
Коли: щодня з пн.-пт. з 10:00 до 19:00, сб.-нд. 10:00-20:00
Де: Головний корпус музею війни, вулиця Лаврська, 27
Вартість: дорослі — 70 грн, для учнів — 20 грн, для студентів — 30 грн.
Вартість екскурсії (загальний квиток): для дорослих — 200 грн, для студентів, учнів закладів освіти України та військовослужбовців ЗСУ і Нацгвардії України — 100 грн, іноземною мовою — 400 грн.
До теми: Наша Перемога: у Музеї війни запалили «Вогонь Слави», вшанувавши пам’ять полеглих у II світову.
Світлини для публікації надані пресслужбою Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»