У Центральному будинку художника НСХУ відкрився всеукраїнський проєкт «Жінка. Мати. Берегиня», приурочений до Дня матері.
В залах — живопис, графіка, скульптура, твори декоративно-прикладного мистецтва від понад 100 художників.
«Цей виставковий проєкт вшановує силу, багатогранність і духовну глибину української жінки. Це не просто мистецька експозиція, а щира данина поваги тим, хто крізь століття залишається джерелом життя, моральним стрижнем і духовним світлом України, — зазначила заступниця КМДА депутатка Київради (фракція «УДАР») Ганна Старостенко. — Виставка розповідає про жінок сьогодення, котрі попри жорстокі виклики війни залишаються незламними берегинями — матерями, волонтерками, Захисницями. У їхніх портретах — сила, ніжність, самопожертва й віра, що тримає країну.
Цінуймо наших жінок — бабусь, матерів, сестер і доньок. Щодня і завжди. Слухаймо їхні голоси, підтримуймо їхні мрії, бо саме в жіночих прагненнях — відлуння вищої волі».
У своїх роботах митці осмислюють, якою є роль та місія сучасних жінок, в чому їхнє джерело сил, натхнення та витривалості.
За словами кураторки проєкту, голови МБФ Національної спілки художників Тамари Чернявської, незламність, духовна сила і волелюбність українок мають історичне підґрунтя. А сьогодні художники прагнуть показати суспільству й постаті сучасних героїнь: медикинь, військових, політикинь, звичайних жінок, берегинь своїх родин.
«На виставці представлені образи різних жінок: старих і молодих, зі зброєю чи з дитиною, — зауважила «Вечірньому Києву» Тамара Чернявська. — Жінка завжди грає важливу роль в збереженні спадщини, продовженні роду, захисті та підтримці. Ми намагалися зібрати різні погляди на жінку сучасних авторів.
Наприклад, «Молитва за Україну» Олександра Кротевича, де Богоматір уособлює й Україну, що молиться за нас, а на роботі є й хрест, і герб, і київська пектораль. Жінка може бути різна, вона здатна при потребі й боротися з ворогом, захищати свою родину та країну».



За словами кураторки, серед авторів цього разу більше жінок.
Експозицію умовно поділили на живопис, графіку та декоративно-ужиткове мистецтво, добираючи до кожного з цих розділів тематичні перегуки.



На виставці є й картина, на якій зображена сама Тамара. Вона пригадує, що це був грудень 2022 року, Київщина, прогулянка з молодшим сином Олексієм, якому тоді був рік і два місяці. Побачивши це, народний художник Віктор Ковтун захотів написати такий портрет з малюком.
В експозиції показують переважно роботи останніх років, хоча можна побачити й вже історичні твори. Наприклад, «Чорнобильські дні. Захід сонця» 1986 року народної художниці України Віри Кулеби-Баринової.



Окрім живопису й графіки, є скульптури, витинанки та гобелени.
На афіші виставки — фрагмент роботи «Чом ти, дівчино, засмученая» Ольги Карпенко. Як згадує авторка. написала цю картину на початку повномасштабного вторгнення.
Всеукраїнський проєкт «Жінка. Мати. Берегиня»
Коли: до 25 травня, графік роботи: щодня (крім вівторка) з 12:00 до 18:00
Де: Центральний будинок художника, вулиця Січових Стрільців, 1-5
Вхід вільний
Нагадаємо, у День матері поїзди Укрзалізниці курсували з особливими іменами — на честь жінок, чиї сини й доньки боронять Україну. Таким чином залізничники вшановують силу, любов і відданість українських матерів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»