Кіноманів чекають дві програми українських фільмів з різними акцентами.
КИЇВ КРІЗЬ ВІКИ: подорож часами
З 22 по 26 травня Довженко-Центр і кінотеатр «Жовтень» проведуть КИЇВКІНОФЕСТ, щорічний кінофестиваль, присвячений Дню Києва, покликаний поєднувати кіномистецтво з міською ідентичністю, реактуалізувати культові українські фільми та показати стрічки, які через різні обставини все ще маловідомі сучасному глядачу.
Основна тема цьогорічного КИЇВКІНОФЕСТУ — «Київ крізь віки». Через класичні та сучасні фільми глядачі зможуть побачити, як змінювався образ Києва на екрані крізь віки: від середньовіччя до революційних 1920-х та від буремних 1990-х до Революції гідності.
Фільмом відкриття КИЇВКІНОФЕСТУ стане «Дика любов» (1993) Вілена Новака із колекції Довженко-Центру. Спеціально до фестивалю стрічку заново відсканованували.
Програма фестивалю
22 травня о 19:30 «Дика любов» (1993) Вілена Новака
Максим, хлопець із так званої «забезпеченої» та успішної родини кохає Машу. Маша, дівчина з інтернату, кохає Максима. Ця історія могла б закінчитися очікуваним шлюбом, та до Києва в пошуках свого родоводу приїздить американка Сьюзен. Любовна пряма обертається драматичним трикутником.
Ця історія розказана в атмосфері перших років незалежності — часів вільного ринку, свободи від будь-якої цензури, відкритих кордонів, оголеного тіла, корпоративних піонерів. Разом з тим це й ще непересічний портрет української столиці, де легко пізнаються чисельні київські вулички та райони: від Лівобережної до Подільських схилів, Гідропарку та аеропорту Бориспіль.
Фільм представить кінознавець та керівник науково-програмного відділу Довженко-Центру Станіслав Битюцький.
Вартість квитків: 180 грн.
23 травня о 19:35 «Легенда про княгиню Ольгу» (1984) Юрія Іллєнка
Занурення в далеке епічне минуле середньовічного Києва. Передсмертні спогади Володимира Великого у виконанні Івана Миколайчука про свою матір-княгиню і головні події Русі часів його життя.
Попри загальну монументальну стилістику стрічки, «Легенда про княгиню Ольгу» зберігає поетичність, притаманну режисерському баченню Юрія Іллєнка. У 1984 році оператор Вілен Калюта отримав приз за найкращу операторську роботу на Всесоюзному фестивалі. «Легенда про княгиню Ольгу» вийшла у прокат у 1984 році російською мовою, і була продубльована українською лише за 31 рік після прем’єри, у 2015 році, після смерті режисера.
Фільм представить кінознавиця Довженко-Центру Яна Дудко.
Вартість квитків: 180 грн.
24 травня о 15:50 «Руда фея» (1987) Володимира Коваленка
«Руда фея» — лірична історія дитячого бунту хлопчика, якого проти його бажання забрали до міста. Вороже несприйняття Києва, сум за друзями і ручною лосицею у багатошаровій, але несправедливо забутій стрічці.
Повнометражний дебют 24-річного Володимира Коваленка, одного з наймолодших дебютантів за історію Кіностудії імені Довженка. Стрічка песимістично передає атмосферу перебудови, передчуваючи майбутній колапс системи через розлад зв’язків між селом і містом та всередині однієї окремої сім’ї.
Фільм представить кінознавець та керівник науково-програмного відділу Довженко-Центру Станіслав Битюцький.
Вартість квитків: 180 грн.
24 травня о 18:20 «Людина з кіноапаратом» (1927) Дзиги Вертова
Один із головних маніфестів світового кіноавангарду. Тут Вертов із командою створює ідеальний утопічний образ міста, значною мірою складений з унікальної київської хроніки 1920-х.
Власну творчу інтенцію щодо фільму Вертов сформулював так: «Ця експериментальна робота направлена до створення справжньої міжнародної абсолютної мови кіно на основі її повного відділення від мови театру та літератури».
Фільм представить кінознавиця та керівниця Кіноархіву Довженко-Центру Альона Пензій.
Вартість квитків: 180 грн.
25 травня о 15:20 «Ніагара» (1992) Олександра Візира
Історія незалежної «жінки, яка ні з ким не бажає знайомитися, але до неї постійно липнуть». За позірною легкістю і розважальністю жанрового кіно можна побачити критику патріархального світу з елементами пізньомуратівського абсурду і феллінівського трагікомізму.
Фільм передає атмосферу 1990-х — дефіцит з постійними чергами, імпортні речі, які можна було отримати, якщо маєш зв’язки, дешевий сумнівний алкоголь і дорогі столичні ресторани, американська поп-музика, крінж і тотальна розгубленість. Особливою прикрасою фільму є Київ з великою кількістю зелених насаджень і ще незабудованою Бессарабською площею.
Фільм представить кінознавець та керівник науково-програмного відділу Довженко-Центру Станіслав Битюцький.
Вартість квитків: 180 грн.
25 травня о 17:30 «Стрімголов» (2017) Марини Степанської
Історія ірраціонального кохання двох маленьких людей під час великих змін в країні. Антон — 27-річний колишній вундеркінд-музикант, що не зміг впоратися з покладеними на нього сподіваннями, повертається додому після кількарічного навчання у Швейцарії та п’яти місяців, проведених в психоневрологічному диспансері під Києвом. Катя — одна з тисяч дівчат, що винаймають мікрокімнати в кам’яних джунглях Троєщини, за два дні має їхати до Берліну зі своїм бойфрендом, німецьким фотокором. Їх випадкова зустріч змінює все.
Фільм представлять режисерка Марина Степанська та креативна директорка Довженко-Центру Олена Гончарук.
Вартість квитків: 180 грн.
КИЇВ. КІНО: фестиваль фільмів про Київ та киян
24 і 25 травня у Кінопросторі Українського Дому у межах мініфесту «Київ.Кіно» пройдуть спецпокази, зустрічі з авторами фільмів, їхніми героями та обговорення.
24 травня о 14:00 документальний фільм Олексія Радинського «Нескінченність за Флоріаном».
Напередодні свого 90-річчя український архітектор Флоріан Юр’єв отримує погані новини. Держава здала в оренду забудовнику його головний архітектурний твір — «Летючу тарілку» на Либідській площі в Києві. Тепер тут має постати черговий торговельний центр. За допомогою молодих архітекторів і активістів Флоріан вирішує зірвати цю сумнівну оборудку. Разом вони поринають у боротьбу за спадщину модернізму з корумпованими посадовцями та скандальними забудовниками.
Вартість квитка: 150 грн.
24 травня о 16:00 документальний фільм Аделіни Борець «Квіти України»
67-річна Наталія народилася і виросла на Позняках ще до того, як цей район щільно забудували багатоповерхівками. Приватний сектор з одноповерховими сільськими будинками вже давно майже зник, але вона вперто продовжує жити у своїй хатині з садом, оточеній висотками. Девелопери пропонують Наталії великі гроші, але вона захищає свій оазис в «ямі», своїх кіз, курей та інше господарство. І цей зв’язок із землею та небажання коритись тільки укріплюється з початком повномасштабного вторгнення.
«Квіти України» — дебютна стрічка режисерки Аделіни Борець. З Наталією Юрченко вона познайомилася під час протестів біля будівлі «Квітів України», яку активісти захищали від забудовників. Власне, так і виникла назва стрічки. Команда фільму називає його «меланхолійною комедією», а настрій у фільмі підтримує музика гурту «ДахаБраха».
Після показу відбудеться обговорення за участі режисерки, а також героїні фільму Наталії Юрченко.
Вартість квитка: 150 грн.
25 травня о 14:00 документальний фільм Ксенії Кравцової «Шелест кроків»
«Шелест кроків» — це історія життя і творчості видатних українських художників-монументалістів Ади Рибачук і Володимира Мельниченка. У 1960-ті вони створили свій головний шедевр — Стіну Пам’яті на Байковому цвинтарі. Але після 13 років щоденної копіткої праці митців радянська влада назвала Стіну «чужою принципам соціалістичного реалізму» і безжально знищила, заливши бетоном.
Документальна стрічка режисерки Ксенії Кравцової — це сповідь Володимира Мельниченка про його нескінченну love story з Адою Рибачук та їхню спільну працю довжиною у життя. «Ми [з Адою] вважали, що любов — це не дивитися очі в очі. Любов — це дивитися в один бік», — говорить художник.
Після показу відбудеться обговорення за участі творчої команди фільму.
Вартість квитка: 150 грн.
25 травня о 16:00 добірка коротких метрів «Як тебе не любити 3.0»
Місто, в якому так багато історії на кожному кроці, та в кожній цеглинці будівель, де так багато мозаїк та теплих спогадів. У цьому місті молоді астрофізикині відкривають нові планети, а закохані гуляють Рейтарською на світанку. Молодь вчиться у стінах Могилянки, а потім відпочиває на пляжах під пильним оком сендменів. У добірку ввійшли п’ять історій про Київ. Це столиця країни, в якій попри війну не припиняється життя у всіх його проявах.
Вартість квитка: 150 грн.
Читайте також:
- «Пробіг під каштанами» відбудеться на День Києва: як долучитися. 32-й щорічний благодійний пробіг пройде в онлайн-форматі 25 травня під незмінним гаслом проєкту — «Біжу заради маленьких сердець».
- 24 та 25 травня киян запрошують на безкоштовні екскурсії у заповіднику «Стародавній Київ». Маршрути проходять крізь знакові локації, розкриваючи історію Києва від величної княжої доби та епохи київських війтів до сучасного міста.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»