Передача частинки мощей. Фото: ukrainische-kirche.eu Її мощі, які спочивають на баварській землі у храмі Святого Севастіана у місті Пух (Puch), відтепер будуть встановлені в катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ у Мюнхені та Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві.
Як розповів «Вечірньому Києву» засновник Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kyiv Fest» Федір Баландін , робота над цим почалася під час підготовки вистави «Едігна. Донька Анни Київської та Генріха І».
Федір Баландін. Фото надане Федором Баландіном
«Коли готували постановку у 2018-2019-х роках та почали досліджувати її життя, інформації про Едігну було вкрай мало, — пригадує Федір Баландін. — Тоді ми звернулися до місцевої громади та церкви німецького містечка Пух (Puch), у Баварії, де жила і служила людям Едігна та нині перебувають її мощі. Розповіли про ідею вистави та попросили нас прийняти.
Тоді нам вдалося дослідити її життя, поспілкуватися з місцевими, зокрема з керівниками асоціації Блаженної Едігни — Едігною Келлерман та Андреасом Лоде. І на основі зібраної інформації ми створили поетичний текст, який став основою для вистави».
В той час і з’явилася ідея щодо передачі частини мощей блаженної Едігни на батьківщину її матері, до Києва.
Прем’єра вистави. Фото: фб-сторінка фестивалю Anne de Kyiv
Над поетично-візуальною версією долі Едігни працювали поет Олександр Ірванець і автор сюжету, режисер-постановник вистави Федір Баландін. Прем’єра відбулася 21 червня 2018 року на внутрішньому подвір’ї Міністерства закордонних справ України. Видовищний історичний перформанс розповідав про життя онуки Великого князя Київського Ярослава Мудрого, доньки Анни Київської Едігни.
Головні ролі виконали акторки Ірма Вітовська-Ванца (Анна Київська) та Анастасія Блажчук (Едігна). Чоловічі ролі озвучили Євген Нищук, Остап Ступка та Федір Стригун.
ЩО ВІДОМО ПРО ЕДІГНУ
Едіґна народилася 1055/1058 рр. у Франції. Її батьком був французький король Генріх І, а матірʼю — королева Франції та київська князівна Анна Ярославна.
Здобула гарну освіту при французькому дворі. За однією з версій, близько 1074 року втекла з королівського двору, відмовившись від примусового шлюбу. За легендою, вона пішла з королівського палацу, забравши з собою дзвоник — подарунок матері. Мала намір дістатися Києва, про який так багато чула від Анни Ярославни. За іншою версією, дівчина вирішила здійснити паломництво до Святої Землі.
Блаженна Едігна. Фото з відкритих джерел
Дорогою Едігні наснився віщий сон: вона повинна залишитися назавжди там, де почує одночасно спів півня і дзвін. Пророцтво збулося поблизу містечка Пух у Баварії, що за 30 км від сучасного міста Мюнхен (Німеччина).
Едігна оселилася у стовбурі старої липи та прожила у ньому, як черниця в келії, майже тридцять п’ять років. Навчала дітей, лікувала. У неї відкрився дар цілительки та згодом слава про неї поширилась Баварією. Біля липи збудували храм, в якому після смерті 26 лютого 1109 року її й поховали.
Блаженна Едігна в церкві Святого Севастьяна. Фото надане Федором Баландіном
Римо-католицька церква оголосила Едігну блаженною. Її зображають в чернечому вбранні, у королівській короні. Вона тримає книгу. Головним місцем поклоніння є церква Святого Севастьяна в містечку Пух, збудована на початку XVIII століття на місці храму, в якому була похована Едігна. Поруч досі росте та сама липа. Раз на десять років проводиться фестиваль Едігни.
У 1988 році Українська Церковна громада Баварії розмістила у церкві Святого Севастьяна зображення Едігни з написом українською та німецькою мовами: «Блаженна Едігно, правнучко святого Володимира, дочко Анни Ярославни, молися за всіх нас і наш нарід».
ДНІ КИЄВА В БАВАРІЇ
Каталізатором прийняття історичного рішення став грандіозний українсько-німецький фестиваль «Дні Києва в Баварії», що відбувся у лютому 2023 року.
Київська делегація у Баварії. Фото надане Федором Баландіном Київська делегація у Баварії. Фото надане Федором Баландіном Київська делегація у Баварії. Фото надане Федором Баландіном «Його ключовою подією став показ моєї вистави „Едігна. Донька Анни Київської та Генріха І“ у самому центрі місцини, в якій служила та завершила свій земний шлях славетна французька принцеса, наполовину українка та одна із найшанованіших осіб в „іконостасі“ Баварії», — розповів Федір Баландін. — Тоді до Баварії приїхала делегація зі столиці на чолі з заступницею голови КМДА, депутаткою Київради (фракція «УДАР») Ганною Старостенко .
Ми зробили велику фотовиставку «Київ. Незламне серце Європи», провели лекції та показали виставу, якій передувало відеозвернення мера Києва Віталія Кличка .
Вистава «Едігна» у Баварії. Фото: Вечірній Київ Вистава «Едігна» у Баварії. Фото: Вечірній Київ Відеозвернення Віталія Кличка. Фото: Вечірній Київ Перформанс викликав фурор, його приїхали подивитися тисяча людей, весь місцевий бомонд, українська громада, церковне духовенство. Акторки зіграли чудово, мабуть, відчули катарсис, бо саме тут мешкала Едігна. Після вистави, під час неофіційного спілкування, представники місцевої громади були впевнені, що питання вирішено».
Духовенство під стародавньою липою. Фото надане Федором Баландіном Керівниця асоціації Блаженної Едігни Едігна Келлерман та виконавиця ролі Едігни Анастасія Блажчук. Фото надане Федором Баландіном Підтримка України у Баварії. Фото надане Федором Баландіном Федір Баландін з керівниками з керівниками асоціації Блаженної Едігни. Фото надане Федором Баландіном З того часу почалися офіційні перемовини між церквами, які цього тижня успішно завершилися передачею частинки мощей блаженної Едігни до Києва. Вони зберігатимуться у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ у Києві.
Як писав «Вечірній Київ», у травні 2024 року делегація єпископів на чолі з Блаженнішим Святославом в дарунок парафіяльній громаді, яка опікується мощами блаженної, подарували ікону зі зображенням Покрову Пресвятої Богородиці, обабіч якої є блаженний Петро Вергун і блаженна Едіґна.
Марія КАТАЄВА , «Вечірній Київ»