Нещодавно у Музеї української діаспори відбулося урочисте відкриття виставкового проєкту «УКRAЇNKИ», який присвячено 100-річчю Союзу Українок Америки (UNWLA) — найдавнішої жіночої української організації в США. Ця експозиція стала важливою подією на перетині культури, мистецтва та історичної пам’яті, об’єднавши покоління українок як у діаспорі, так і на Батьківщині.
Експозиція включає в себе історичні документи, архівні фотографії та друковані матеріали. Важливою частиною проєкту є унікальна колекція творів українсько-американських художниць, яка нещодавно була передана музею як дарунок від СУА.
Виставка охоплює живопис, графіку та скульптуру, що представлені шістнадцятьма художницями різних поколінь. Їх умовно можна розділити на три групи: перше — мисткині, які здобули освіту в Україні до Другої світової війни: Катерина Кричевська-Росандіч, Людмила Морозова, Ірина Твердохліб-Банах; друге — художниці, які формувалися в середовищі еміграції 1950–1980-х років, зокрема: Лідія Боднар-Балагутрак, Адріяна Генкелс, Марта Гірняк-Воєвідка, Ніна Климовська, Христина Кудрик, Лідія Пясецька, Ілона Сочинська та Христина Сай; третє — сучасні авторки, серед яких Юлія Пінкусевич та Юлія Ґасіо.
На виставці також були представлені роботи Маї Гаюк та Інки Ессенгай, які здобули широку популярність у США.
За словами кураторки проєкту, мистецтвознавиці Оксани Підсухи, попри географічну віддаленість та індивідуальні шляхи, у творчості художниць чітко виявляється витончене українське коріння: у виборі тем, зверненні до національної символіки, традиційної орнаментики, візантійських форм і рідної колірної палітри. Особливим символічним акцентом виставки стали скульптури-мотанки Ольги Рондяк — мисткині, яка народилася в США, але повернулася в Україну після здобуття її незалежності.
«Ми прагнули продемонструвати, як українські жінки в діаспорі підтримують зв’язок із батьківщиною через мистецтво, пам’ять і діяти. Колекція творів, передана Союзом Українок Америки, — це унікальний культурний дар, що вперше представлено на історичній землі. У кожній роботі — голос, досвід і гідність українок, які творили і творять українську історію далеко за її межами. Ми сподіваємося, що ця виставка стане простором діалогу між поколіннями, континентами та серцями», — зазначила на відкритті проєкту Ганна Лексіна, директорка Музею української діаспори.
У музеї також наголосили, що поточний проєкт є своєрідною homage (передачею) жінкам у діаспорі, які протягом століття зберігають зв’язок з Батьківщиною та роблять значний внесок у її культурне та політичне життя.
Виставка «УКRAЇNKИ»
Коли: до 28 вересня
Де: вул. Князів Острозьких, 40-Б
Вартість квитків: 150 грн / пільговий — 100 грн
До теми: У музеї діаспори були представлені архівні документи та картини митця-емігранта Віктора Цимбала.
У публікації використано світлини з офіційної сторінки музею в Facebook. Фотографи: Сергій Мазураш та Олександр Авраменко.