Голос жінки крізь кордони: виставка «УКRAЇNKИ» відкриває свою історію

Нещодавно у Музеї української діаспори відбулося урочисте відкриття виставкового проєкту «УКRAЇNKИ», який присвячено 100-річчю Союзу Українок Америки (UNWLA) — найдавнішої жіночої української організації в США. Ця експозиція стала важливою подією на перетині культури, мистецтва та історичної пам’яті, об’єднавши покоління українок як у діаспорі, так і на Батьківщині.

Експозиція включає в себе історичні документи, архівні фотографії та друковані матеріали. Важливою частиною проєкту є унікальна колекція творів українсько-американських художниць, яка нещодавно була передана музею як дарунок від СУА.

Директор департаменту культури Сергій Анжияк, депутатка Київради Вікторія Муха, кураторка Оксана Підсуха та директор музею війни Юрій Савчук на відкритті проєкту. Фото: Музей української діаспори/Facebook

Виставка охоплює живопис, графіку та скульптуру, що представлені шістнадцятьма художницями різних поколінь. Їх умовно можна розділити на три групи: перше — мисткині, які здобули освіту в Україні до Другої світової війни: Катерина Кричевська-Росандіч, Людмила Морозова, Ірина Твердохліб-Банах; друге — художниці, які формувалися в середовищі еміграції 1950–1980-х років, зокрема: Лідія Боднар-Балагутрак, Адріяна Генкелс, Марта Гірняк-Воєвідка, Ніна Климовська, Христина Кудрик, Лідія Пясецька, Ілона Сочинська та Христина Сай; третє — сучасні авторки, серед яких Юлія Пінкусевич та Юлія Ґасіо.

На виставці також були представлені роботи Маї Гаюк та Інки Ессенгай, які здобули широку популярність у США.


За словами кураторки проєкту, мистецтвознавиці Оксани Підсухи, попри географічну віддаленість та індивідуальні шляхи, у творчості художниць чітко виявляється витончене українське коріння: у виборі тем, зверненні до національної символіки, традиційної орнаментики, візантійських форм і рідної колірної палітри. Особливим символічним акцентом виставки стали скульптури-мотанки Ольги Рондяк — мисткині, яка народилася в США, але повернулася в Україну після здобуття її незалежності.

В експозиції представлені твори мисткинь з діаспори.

«Ми прагнули продемонструвати, як українські жінки в діаспорі підтримують зв’язок із батьківщиною через мистецтво, пам’ять і діяти. Колекція творів, передана Союзом Українок Америки, — це унікальний культурний дар, що вперше представлено на історичній землі. У кожній роботі — голос, досвід і гідність українок, які творили і творять українську історію далеко за її межами. Ми сподіваємося, що ця виставка стане простором діалогу між поколіннями, континентами та серцями», — зазначила на відкритті проєкту Ганна Лексіна, директорка Музею української діаспори.

Виставка триватиме до 28 вересня.

У музеї також наголосили, що поточний проєкт є своєрідною homage (передачею) жінкам у діаспорі, які протягом століття зберігають зв’язок з Батьківщиною та роблять значний внесок у її культурне та політичне життя.

Виставка «УКRAЇNKИ»

Коли: до 28 вересня

Де: вул. Князів Острозьких, 40-Б

Вартість квитків: 150 грн / пільговий — 100 грн

До теми: У музеї діаспори були представлені архівні документи та картини митця-емігранта Віктора Цимбала.

У публікації використано світлини з офіційної сторінки музею в Facebook. Фотографи: Сергій Мазураш та Олександр Авраменко.