У серпні українці святкують три Спаси.
Останній з них — Горіховий Спас, який в ряді областей також називають Полотняним або Хлібним.
Цю подію відзначаємо 16 серпня.
Що варто знати про свято
Горіховий (Третій) Спас – це народна назва церковного свята Перенесення Нерукотворного Образу Ісуса Христа. Раніше воно відзначалося наприкінці серпня, коли завершувалися жнива і достигали горіхи.
Свято завжди святкується після ще одного важливого церковного свята – Успіння Пресвятої Богородиці. Тому часто його називають “післясвятом Успіння”. Саме у цей час закінчується Успенський піст, тривалістю два тижні, і немає жодних харчових обмежень.
Оскільки в полях закінчуються жнива, а хліб на святковий стіл уже печуть із нового урожаю, Горіховий Спас часто називають Хлібним. Згодом цей хліб освячують у храмі разом із горіхами.
Ще одна назва, Полотняний Спас, пов’язана з давніми ярмарками, де продавали овочі та фрукти разом із тканинами. Існувала прикмета, що не купувати полотна — погана ознака, і з цим днем традиційно починалася підготовка до зими.
Що не можна робити в Горіховий Спас
Оскільки Успенський піст завершується, обмежень у харчуванні немає, дозволяється вживати будь-які продукти.
Проте на Горіховий Спас існують свої застереження. Зокрема, не можна:
ледарювати;
пліткувати, лихословити, сваритися;
відвідувати ліс;
відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.
Також в народних звичаях є прикмети, пов’язані з цим святом. Наші предки вважали, якщо багато горіхів, то наступного року хліба буде вдосталь. Вони говорили, що сонце починає йти на осінь, а дні стають коротшими і прохолоднішими.
15 серпня віряни святкують Успіння Пресвятої Богородиці. Це свято присвячене Діві Марії – матері Ісуса Христа. Народна назва свята – Перша Пречиста.
У цей день закінчується Успенський піст, тому дозволяється організовувати святкову трапезу. Але на свято слід утриматися від вживання алкогольних напоїв.
Віряни перед святом відвідують Всеношну службу в церквах. До центру храму вносять Плащаницю, на якій зображено обличчя Діви Марії. В церквах освячують колоски і різноманітні хлібні вироби.