На календарі квітень, але кияни досі хворіють на грип та ГРВІ. Весняні канікули у школах дещо стримали поширення епідемічної хвилі. Як запобігти зараженню та чим відзначився епідемічний сезон 2024-2025 років, розповів «Вечірньому Києву» Головний державний санітарний лікар м.Києва, генеральний директор ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Сергій Чумак.
— Чи можна вже вважати, що епідемічний сезон грипу завершився?
— Ні, нові випадки захворювання продовжують фіксуватися. Більш ніж 65% пацієнтів — діти. Як ми і прогнозували, канікули частково пригальмували поширення вірусу через зменшення контактів між школярами.
— Яка наразі ситуація із грипом?
— Минулого тижня кількість хворих зменшилася на 20% порівняно з позаминулим — 11 170 проти 15 487 випадків. Це становить 52% нижче епідпорогу.
— Чи досягала захворюваність епідпорогу цього року?
— Жодного разу не було перевищення епідемічного порогу. Однак у деякі тижні до нього залишалося близько 10%.
— Які вірусні штами були зафіксовані цього сезону?
— Найчастіше фіксували вірус грипу типу А, рідше — типу B. Також, хоча і значно рідше, реєстрували випадки COVID-19. Він не зник. Наприклад, минулого тижня у Києві було зареєстровано 16 випадків ковіду (з них 4 у дітей), а позаминулого — 29 (з них 6 дітей).
— Чим характерний цей епідемічний сезон? Чи були несподіванки?
— У цьому сезоні несподіванок, таких як COVID-19 у 2020-му, не було. Проте, легковажити і грипом не слід: від ускладнень хвороби цього року у Києві померло 47 людей.
— Деякі люди скаржаться на тяжкий перебіг хвороби або відчуття, ніби вони хворіли двічі підряд. Чи це можливо?
— Респіраторні захворювання мають схожі симптоми, але цього року грип часто починався з підвищення температури, ознобу та закладеного носа.
Щодо відчуття «подвійної хвороби», це може бути ознакою, що людина не до кінця вилікувалась, не звернулась до лікаря або не отримала адекватного лікування, і у такому стані вийшла на роботу. А при тому фізичному і психологічному навантаженні, що ми маємо щодня, велика ймовірність, що хвороба повернеться і буде прогресувати.
У разі повторного грипу має пройти значний проміжок часу між захворюваннями.
— Скільки киян вакцинувались від грипу?
— Понад 15 тисяч осіб. Хоч вакцинація від грипу не входить до Національного календаря щеплень і є платною, вона стає дедалі популярнішою серед свідомих громадян. Міністерство охорони здоров’я також забезпечило безкоштовними вакцинами медичних працівників: щеплення отримали 1626 осіб.
— Що рекомендуєте тим, хто вже перехворів, або ще не хворів?
— Утримуйтесь від відвідування місць скупчення людей. Якщо хтось кашляє чи чхає поруч, використовуйте маску. При перших симптомах залишайтесь вдома, зверніться до лікаря та дотримуйтесь його рекомендацій. Також важливо не нехтувати правилами особистої гігієни: мийте руки, провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання.
— Коли завершується епідемічний сезон та починається підготовка до наступного?
— За наказом МОЗ, епідемічний сезон триває від 40-го тижня поточного року до 20-го тижня наступного, тобто до травня. Початок квітня — небезпечний період, через мінливу погоду і те, що уже вимкнули опалення у квартирах. Переохолодження може сприяти простудним захворюванням, тому будьте уважні.
Читайте також:
Неочікувані симптоми: київська лікарка розповіла, чому необхідно робити щеплення від ковіду та грипу
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»