Кому легше пережити спеку: чоловікам чи жінкам

Навіть якщо ви молоді та здорові, не ігноруйте правила безпеки у спеку Фото: pinterest

У спекотний період наш організм функціонує на межі своїх можливостей. Витривалість до високих температур визначається не лише станом здоров’я, а й статевими відмінностями.

Дослідження свідчать про те, що чоловіки та жінки реагують на спеку по-різному, завдяки фізіологічним характеристикам, гормональному фону і механізмам терморегуляції.

Тож, хто ж легше переносить літню спеку – чоловіки чи жінки? Відповідь може здивувати.

Молоді чоловіки і жінки демонструють схожу стійкість до високих температур, але у чоловіків ця здатність починає знижуватись після 65 років. У жінок цей процес відбувається ще раніше, зауважив професор фізіології та кінезіології У. Ларрі Кенні з Університету штату Пенсільванія.

Хоча у молодого покоління стійкість аналогічна, це не означає, що вони цікові від усіх ризиків. Молоді люди можуть отримати тепловий удар, особливо при інтенсивних тренуваннях, зневодненні або коли не акліматизовані до спеки. Їхня “стійкість” свідчить про ефективну роботу терморегуляційних систем (потовиділення, кровообігу), але вони також мають свої межі.

Навіть якщо ви молоді та здорові, не забувайте про безпеку в спеку. Обмежуйте фізичну активність на відкритому повітрі в найспекотніші години (з 10:00 до 16:00-17:00), пийте достатню кількість рідини до, під час та після фізичного навантаження, і негайно зупиняйте активність, якщо ви відчуваєте запаморочення, нудоту чи сильну втому.

Люди можуть витримувати високі температури і вологість лише протягом короткого періоду. Ефективне потовиділення є вирішальним для цієї здатності.

“Коли жарка і волога обстановка заважає випаровуванню поту, температура тіла починає підвищуватись, а ризик теплового удару може бути різним у кожної людини,” – пояснює доктор Кенні.

Потовиділення охолоджує тіло не саме по собі, а завдяки випаровуванню поту з поверхні шкіри. Коли піт випаровується, він забирає тепло з тіла. Саме тому висока вологість є небезпечною у спеку. Вона перешкоджає випаровуванню поту, що може призвести до перегріву.

Доктор Кенні також зауважив, що за останні п’ять років у лабораторії Penn State провели понад 550 експериментів, вивчаючи рівні температури та вологості, які можуть витримувати різні люди. Дослідження виявили, що між молодими чоловіками й жінками не спостерігається значних відмінностей у виконанні повсякденних завдань у спекотних умовах, проте з віком статеві відмінності стають більш вираженими.

“Жінки у віці 40-64 років є так само сприйнятливими до спеки, як і чоловіки старше 65 років. У жінок старше 65 років ризик негативних наслідків перегріву ще вищий,” – додає вчений.

Наразі механізми, що лежать в основі цих відмінностей, ще не до кінця з’ясовані. В Університеті штату Пенсільванія активно досліджують, чи пов’язані гормональні зміни під час менопаузи зі зниженням здатності жінок переносити спеку.

Зміна постільної білизни у літні місяці може допомогти уникнути перегріву. У спекотні дні варто відмовитися від шовкових та атласних тканин і обрати льон.

Перехід на лляну постільну білизну в літні місяці стане ідеальним рішенням. Досліджуйте, коли температура сягне критичних значень.