Люди у всьому світі поділяються на три основні категорії, в залежності від хронотипу: жайворонки, сови та голуби.
Перша категорія включає тих, хто найбільш активний у ранковий час і легко прокидається на світанку, зазначає ukr.media.
Сови — це люди, які відчувають підйом сил в вечірні та нічні години, але вранці почуваються втомленими.
Голуби — менш поширена, але теж існуюча група. До неї належать особи, що демонструють найбільшу активність вдень. Значна частина хронотипів формуються на рівні генетики. Іншими словами, якщо батьки мають тип «сова», існує приблизно 50% шанс, що їх діти успадкують цей режим.
У своєму новому дослідженні науковці виявили, що найбільші труднощі відчувають сови. Вони змушені практично щодня рано прокидатися для роботи або навчання, що негативно впливає на їхнє здоров’я.
В ранкові години у людей з біологічним годинником, відповідним до сов, триває активне вироблення мелатоніну — гормону сну, тому ці особи стають дратівливими і втомленими в першій половині дня. В подальшому це може призвести до розвитку депресії. Але це не єдине негативне наслідок для організму.
Сови часто стикаються з гормональними порушеннями. Їхній організм може перестати адекватно реагувати на речовини, такі як глюкоза та інсулін. Це стає особливо небезпечним для людей, хворих на цукровий діабет.
Фахівці закликають звертати увагу на сигнали свого організму. Не варто намагатися обійти природні біологічні ритми. Якщо ви належите до типу «сова», спробуйте налагодити графік, який буде максимально відповідати вашим природним циклам і дозволить прокидатися трішки пізніше.
З приходом зимових свят українці активують різнобарвну ілюмінацію. Виявляється, звичайна гірлянда може негативно вплинути на якість сну.
Це особливо стосується тих, хто вважає за краще сині вогники. Причина полягає не лише у миготінні, яке, безумовно, заважає засинанню. Головна проблема — це синє світло, яке перешкоджає виробленню достатньої кількості мелатоніну — гормону, що відповідає за якісний сон.