У Києві презентують альбом народних ікон на склі «Крихкіші за скло». У якому відображено найбільшу в Україні колекцію гуцульських та покутських народних ікон на склі Остапа Лозинського. Окрім цього альбом містить ілюстрації авторських витворів Остапа та Тараса Лозинського — його батька, також художника та колекціонера.
Презентацію присвячено пам‘яті Остапа Лозинського — львівського художника, іконописця, музейника, колекціонера, куратора, художника мистецьких проєктів, а передовсім людини, що згуртувала біля себе середовище творчих людей, захоплених українським мистецтвом. Митець перейшов у засвіти в січні 2022 року, лишивши вічне життя в своїх роботах, творчості, дослідженнях.
Остап Лозинський збирав української ікони на склі з Покуття, Гуцульщини та Буковини останні десять років свого життя. Правда, він мав щастя не починати на порожньому місці. Основу колекції заклали його батьки — Тарас та Роксоляна Лозинські — відомі львівські цінителі та збирачі українського мистецтва.
«На час, коли Остап серйозно зацікавився колекціонуванням, їхня збірка нараховувала сімнадцять ікон. На відміну від своїх батьків та колекціонерів старшого покоління, які ще застали твори народного мистецтва здебільшого на місці — in situ, майже усі свої ікони Остап придбав уже через другі-треті руки: в антикварних магазинах, на базарах та барахолках, у продавців старовини в інтернет-мережі, а також у старших колекціонерів та їхніх нащадків. Давні ікони купував за гроші, які заробляв власним іконописом — таким чином йому вдалося зібрати ще майже дев’яносто творів. Сьогодні Остапова колекція становить понад сотню пам’яток і є, мабуть, найціннішою та найбільшою цілісною колекцією ікони на склі», — розповідали раніше у Музеї народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького. Виставка унікальних ікон тривала з січня по серпень 2024 року.
У Києві альбом презентують у Музеї Івана Гончара в партнерстві з Музеєм народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького.
У тих, хто завітає на презентацію унікального видання буде можливість поспілкуватися, відкрити традицію іконописання на склі в колі друзів і авторів-упорядників альбому. Серед спікерів: Роман Зілінко, Петро Гончар, Марія Цимбаліста, Олег Пеленичка.
Коли: 16 лютого о 16:00
Де: вул. Лаврська, 19
Вхідний квиток — 100 грн. Пільговий — 50 грн. Для дітей, військових та ветеранів — вхід вільний.
Читайте також: «Різдво тривог і сподівань»: у Києві презентували збірку оповідань 14 авторів
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»