Культурний код родини Бушенів: у Софії Київській повертають втрачені імена

Не так давно у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» стартувала унікальна експозиція під назвою «Невідомі подвижники українського мистецтва». Проект присвячено творчій спадщині родини Бушенів — Всеволоду (1880–1963 рр.) та Аллі (1881–1954 рр.), чиї досягнення залишили яскравий, хоча й маловідомий слід у збереженні української культурної спадщини.

Забуті імена брата і сестри Бушенів повертаються до сучасного простору. Фото: Тетяна Асадчева

Експозиція налічує понад 70 експонатів, серед яких унікальні малюнки, текстильні вироби, ескізи, а також дослідницькі матеріали, які вперше презентовано широкій аудиторії.

Всеволод Бушен працював штатним художником в Інституті художньої промисловості Академії архітектури УРСР. Серед його досліджуваних тем були декоративні оздоблення Софійського собору: стародавня підлога, інтер’єри, фрески та архітектурні елементи. Водночас він вивчав хатній живопис в різних регіонах України, зберігаючи стилістику, яка нині стала рідкісною.

Алла Бушен присвятила своє життя текстильному мистецтву – розробляла ескізи для вишивок, килимів і ткацьких виробів. Її естетичне бачення реалізували майстрині з Решетилівки, Василькова, Чернігова та інших осередків народного мистецтва.

Переважна більшість творів експонується вперше. Фото: Тетяна Асадчева
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Мапа розповсюдження розписів. Фото: Тетяна Асадчева

Як зазначила Кіра Петрачек, заступниця генерального директора НЗ «Софія Київська»:

«Ця виставка є наслідком грунтовних дослідницьких пошуків нашого талановитого колеги Святослава Яринича — куратора творчих проектів заповідника, який, на жаль, рано покинув цей світ на початку 2023 року. Саме він виявив ідентифікував ті ескіза, що стали основою проекту. Його внесок є прикладом того, як одна людина може змінити наше уявлення про історію мистецтва. Ми щиро вдячні Святославу за цю подвижницьку працю».

Згідно з думкою кураторів проекту, експозиція розкриває культурний код нації через призму особистої та творчої історії родини.

«Цей проект є нашою спробою подивитися на культурну спадщину України крізь призму родинної творчості. Ми прагнемо розширити уявлення про архітектурні та декоративні традиції, вшанувати майстрів — особливо тих, чиї імена залишилися в тіні — і нагадати, наскільки багатогранною та глибокою є наша культура. Це також можливість вшанувати Всеволода та Аллу Бушенів — людей, які оберігали українське мистецтво з величезною любов’ю», — підкреслили в заповіднику.

Виставка триває до 17 серпня. Фото: Тетяна Асадчева

Також куратори підкреслили, що сьогодні цей проект набуває особливого значення в умовах війни, адже збереження культурної пам’яті перетворюється на символ спротиву.

«Виставка родини Бушенів – це не лише художня подія, а спосіб утвердити нашу ідентичність, продемонструвати незламність народного мистецтва і вартість кожного тихого голосу, що творив Україну. Зараз важливо, як ніколи, озвучити імена митців, яких десятиліттями майже не згадували, і повернути їх у культурну свідомість», — резюмували організатори.

Виставку організовано за підтримки партнерів: Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного, Національного музею декоративного мистецтва України та Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

Виставка «Всеволод і Алла Бушени: невідомі подвижники українського мистецтва»

Коли: до 17 серпня, з 10:00 до 18:00, понеділок вихідний

Де: галерея «Хлібня» НЗ «Софія Київська», вул. Володимирська, 24-а

Вартість квитків: 50 грн вхід на територію + 60 грн вхід до музею «Будинок митрополита» (пільгові 25+30 грн)

До теми: Образ лицаря-захисника: у Будинку митрополита презентували виставку Гії Міміношвілі «Вершник у часі».