Регіональні координатори Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської — ознайомилися з кращими практиками Київської області.
«Досвід кожної громади, області є унікальним. Він точно може бути корисним для інших регіонів. Експертиза регіональної координації вже дозволяє швидко адаптувати підходи для різних територій. Саме так працюють інновації Всеукраїнської програми ментального здоров’я — завдяки синергії всієї екосистеми «Ти як?», — наголосила голова координаційного центру з психічного здоров’я КМУ Оксана Збітнєва.
Учасники заходу наочно побачили, як функціонують сервіси з надання послуг з ментального здоров’я на Київщині.
В області відкрито центр Recovery Ukraine для реабілітації військових на 50 місць. Працює мультидисциплінарна команда: психолог, невролог, психіатр. Щодня один фахівець з ментального здоров’я надає допомогу 5-6 пацієнтам. До процесу відновлення активно долучають членів родин захисників. Триває постійна психоедукація, використовуються онлайн-інструменти самодопомоги, з ветеранами проводять профорієнтаційну роботу.
Ірпінський історико-краєзнавчий музей зберігає не лише місцеву історію та культуру, а й став окремим простором відновлення для жителів громади. У закладі регулярно відбуваються майстеркласи з арттерапії, що проводять саме психологи — вони за потреби надають безоплатну допомогу. В кожній залі Музею облаштовані місця, де люди можуть просто поспілкуватися, поділитися власними думками.
Ірпінська міська публічна бібліотека імені Максима Рильського на початку вторгнення стала простором незламності й відтоді заклад лишається місцем для зустрічей та взаємодії жителів міста. В бібліотеці, відразу після звільнення громади, стали проводити заходи підтримки: курси української мови, лекції про ментальне здоров’я, презентації книг, зустрічі з родинами загиблих захисників, майстеркласи зі створення сувенірів тощо.
У Ворзельській амбулаторії Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги послуги з ментального здоров’я не є допоміжними, а діють на рівні з медичними. Крім комплексної роботи з промоції «Ти як?», тут налагодили систему перенаправлень до фахівців інших сфер, наприклад, до соціальних служб. Звісно, всі сімейні лікарі навчені mhGAP. Працює кабінет розвантаження для медичного персоналу. Головна цікавинка — унікальний мобільний додаток локального рівня Sympto.me, який розроблявся за безпосередньої участі медиків. Застосунок дозволяє пацієнту проводити самодіагностику, навчає самодопомоги, також можна отримати первинну психологічну консультацію в режимі відео. У разі виявлення серйозних симптомів, оповіщення надходить до лікаря, який оперативно може оцінити стан, надати підтримку, планувати надання допомоги.
Також на Київщині затверджено обласний План заходів з охорони психічного здоровʼя на 2024-2026 роки, обрано пріоритетний проєкт в межах «Ти як?».
До слова, психологи розповіли про важливість «маленьких жестів».
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»