Міжнародне агентство з атомної енергії вивело своїх спеціалістів з Ірану після ухвалення в країні закону, що може перетворити міжнародний ядерний моніторинг на злочин.
Інспектори залишили Тегеран у п’ятницю та вже повернулися до штаб-квартири агентства у Відні, про що повідомляє Bloomberg.
У МАГАТЕ підкреслили важливість якнайшвидшого відновлення переговорів із Тегераном, акцентуючи на необхідності забезпечення прозорості іранської ядерної програми.
Новий закон Ірану призупинив співпрацю з агентством щонайменше на три місяці, що викликало серйозну тривогу серед західних країн. Вони наполягають на поверненні інспекторів після закінчення бойових дій між Ізраїлем та Іраном.
Інспектори залишили країну на фоні загострення відносин між Іраном і МАГАТЕ. Іранські урядовці звинуватили агентство у співпраці з Ізраїлем після того, як останній звіт став підставою для ізраїльських авіаударів по країні.
Крім того, повідомляється, що спостерігачі залишили офіційний готель у Тегерані і переїхали в інше, неоголошене місце через загрози власній безпеці. Напруженість посилилася після публічних закликів у Ірані покарати генерального директора агентства Рафаеля Гроссі.
Згідно з даними Bloomberg, понад 270 інспекторів МАГАТЕ, акредитованих для перевірок ядерних об’єктів Ірану, контролювали розташування більш ніж 400 кг збагаченого урану, що наближається до збройного рівня. Вперше за два десятиліття ядерного моніторингу доступ до цих запасів втрачено.
Тегеран також заявив, що удари США та Ізраїлю завдали “недопустимої шкоди” Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який передбачає обмін доступом до ядерних технологій на інспекції МАГАТЕ.
На думку експертів, Іран може використовувати невизначений статус свого ядерного матеріалу для тиску на Захід, вимагаючи поступок в обмін на відновлення інспекцій.
Іранський уряд ухвалив рішення заборонити генеральному директору Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелю Гроссі відвідувати ядерні об’єкти країни.
Крім того, Тегеран не дозволить встановлювати на цих об’єктах відеокамери для спостереження.
За словами віцеспікера, такі обмеження пов’язані з тим, що нібито частина конфіденційної інформації про ядерну програму Ірану потрапила до рук Ізраїлю.