Місія Келлога в Україні – усе роздивитися і переказати Трампу

У Кіта Келлога запланована низка зустрічей з очільниками українських силових відомств. Фото: gettyimages.com

Спеціальний представник США не лише має офіційно визначені завдання, але й ті, що були надані особисто Дональдом Трампом. Чому президент США вирішив направити генерала до України на такий тривалий термін – про це йдеться в нашому матеріалі.

Кіта Келлога в Київському вокзалі обіймами зустрів Андрій Єрмак, керівник Офісу президента. Посланець Трампа прибув до столиці України в напружений день: після рядів масованих російських обстрілів і в очікуванні заяви президента США. Келлог має намір залишатися в Україні протягом тижня.

Це дуже позитивний сигнал. Спілкуючись із керівниками сил оборони та спецслужбами (Міноборони, ГУР, СБУ), Вашингтон може краще зрозуміти стратегічну підтримку України. Візит свідчить про те, що ця підтримка посилюватиметься“, – стверджує політолог Дмитро Левусь.

Проте інший політолог-міжнародник Максим Несвітайлов не поділяє його оптимізму, зазначаючи, що Келлог не є істотною фігурою для Дональда Трампа: “Приблизно за пів року його другої каденції Трамп не проявив жодного впливу з боку Келлога. Можливо, це зміниться згодом, але наразі – ні“.

Експерт-міжнародник Євген Добряк нагадує, що ще 3 липня Трамп усвідомив непохитність позиції Путіна, разом із ударами по Україні та позицією Республіканської партії. Є висока ймовірність, що українська сторона порушить питання про зброю стримування, зокрема, ракет дальністю понад тисячу кілометрів.

Сумніваюся, що Трамп зробить це, але під суспільним тиском – можливо“, – допускає Добряк. Він зазначає, що іранський приклад демонструє, як ситуація після обстрілів може спонукати до діалогу. Тому генерал Кіт Келлог оцінюватиме оперативну обстановку.

“Гарно розмовляє – і бомбить”

Напередодні свого візиту Келлога Дональд Трамп заявив, що Путін “гарно говорить і – бомбить”, і це “не подобається” чинному президенту США. Варто зауважити, що Келлог знаходиться в Києві, коли до Вашингтона прибули генсек НАТО Марк Рютте та міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. На порядку денному – нова схема постачань зброї Україні.

При цьому Пісторіус підкреслив, що не зможе надати Україні системи ППО через їхню недостачу в Німеччині. Уся надія покладена на США.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, котрий зустрічався з президентом Володимиром Зеленським у Римі на конференції з відновлення України, запевнив, що “зброї буде більше”.

Тим часом у Кремлі почали панікувати. Спеціальний представник Путіна Кирило Дмітрієв закликав Вашингтон продовжити діалог.

Володимир Зеленський під час зустрічі з Кітом Келлогом підтвердив готовність купувати ППО, обговорював спільне виробництво та закупівлю зброї “разом з Європою”, а також питання санкцій. Зеленський оцінив спілкування як дуже продуктивне.

Питання не в результаті

Візит Келлога до України варто розглядати як складову візиту Марка Рютте до США, пояснює Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Важливо, що Трамп схильний бачити підтримку нашої країни в контексті безпеки Європи.

Генсек НАТО усвідомлює, що без підтримки США неможливо забезпечити безпеку в Європі. Келлог прибув до Києва, щоб надати Трампу чіткий сигнал стосовно військової ситуації в нашій країні. Трамп має знати, наскільки реалістичні заяви Путіна про приєднання чотирьох українських регіонів, а також на що спроможна Україна у сфері БпЛА“, – зазначив Олексій Буряченко.

Путіна загонять у “коридор”

На його думку, після отримання необхідної інформації від Келлога Дональд Трамп може розпочати жорстку контргру проти Путіна. Можливий контакт для нового раунду переговорів, але вони матимуть інший характер. Володіючи даними про реакцію України на російські загрози, президент США зможе надати Путіну аргументовані пропозиції для реального завершення війни.

Не буде більш слухання історій про Рюриковичів, і Путіну не дозволять імітувати переговорний процес“, – прогнозує експерт.

Трамп не буде допомагати, а намагатиметься вигравати на Україні, наголошує політтехнолог Віталій Бала. З іншого боку, переговори неможливі без припинення вогню, і Путін хоче саме цього, зазначає експерт.

Доки Путін сподівається, що його армія може досягти адміністративних кордонів цих чотирьох областей, він не зупиниться і лише після цього буде готовий до реальних переговорів. Можливо, це вже донесли до Трампа наші друзі у Конгресі США“, – підсумував він.

Екснардеп Юрій Костенко вважає, що головним завданням Кіта Келлога є оцінка можливостей України не лише у контексті ударів відплати, але й щодо проведення операцій, які змусили б Росію сісти за стіл переговорів і перейти до конструктивної роботи.