У мистецькій галереї «MISTRIKA» на Подолі триває персональна виставка «ВАРТА» відомої сучасної художниці Олени Придувалової. Це візуальний есей, що переносить глядача у казковий бароковий Київ, який художниця бачить крізь призму кольору, стилю та настрою.
Київ на полотнах художниці змінює свій звичний образ, перетворюючись на символ варти — міста, що стоїть на межі між історією та сьогоденням. Його архітектура, мазки фарби, декоративні дійства ніби рухаються у часі, створюючи емоційний та мистецький діалог.
Центральна серія виставки «ВАРТА» розповідає про торговців Лук’янівського ринку, що стоять на своєрідній варті життя у районі, який зазнає ворожих ударів.
В експозиції пейзажі Подолу, що завжди були впізнаваною темою творчості художниці, набули нового глибокого символізму, а серія творів 2022 року передає трагізм і біль воєнного часу.
На думку мистецтвознавців, у своїх роботах авторка використовує стримані кольори, узагальнені форми, фігури, що перетворилися на заплетені патерни. Все це відображає людський стан у часи великої війни. Максим Бернадський, співзасновник галереї MISTRIKA, порівняв стиль художниці з українським бароко, що «палає і кричить».
В експозиції можна міські пейзажі, автопортрети, текстильні мотанки та знакову роботу «Розп’яття» (1991) — твір, що змушує зупинитися перед ним і відчути піднесений хорал у самому просторі.
На думку кураторів проєкту, експозиція дарує чудову нагоду — подивитися на Київ не просто як на простір, а як на живу, багатошарову історію, що говорить мовою мистецтва. Для художниці Київ — це не просто географічна точка, а живий, багатошаровий організм, який не просто існує, а спостерігає, відчуває, захищає та нагадує про власну силу. У кольорах його вулиць — відлуння пережитого, а в тональності картин — віддзеркалення стійкості та краси у важкі часи.
Довідка.
Олена Придувалова — відома українська художниця, графік, майстриня декоративно-прикладного мистецтва. Її творчість охоплює живопис, графіку, створення авторських ляльок-мотанок, а також роботу з гуашшю, пастеллю, аквареллю, акрилом та темперою.
Народившись у Києві 11 квітня 1960 року, вона пройшла академічну школу, здобувши освіту у Республіканській художній середній школі ім. Т. Г. Шевченка, а згодом у Київському державному художньому інституті на кафедрі театрально-декоративного мистецтва. Її творчий шлях формувався у майстерні Данила Лідера, а Сергій Подерв’янський був її педагогом.
Упродовж своєї кар’єри Олена Придувалова отримала першу премію «Видатні художниці України» (1998) та стала членкинею НСХУ у 1999 році. Згодом долучилася до заснування творчої групи «Синій жовтень» у 2012 році, що об’єднує сучасних українських митців.
У 2019 році вона спільно з письменником Тарасом Прохаськом створила книгу «Так, але…», що стала синтезом літератури та живопису.
Її роботи зберігаються в Національному музеї «Київська картинна галерея», Запорізькому обласному художньому музеї, Національному музеї мистецтва жінок (Вашингтон), Центрі сучасного мистецтва Дж. Сороса, а також у колекціях Чиказького університету та приватних зібраннях в Україні, США, Канаді, Польщі, Франції, Німеччині, Великій Британії, Японії та інших країнах.
Олена Придувалова активно бере участь у персональних та групових виставках, презентуючи свою художню мову, що поєднує інтенсивну колірну гаму, емоційний живопис та символізм міського простору.
Нагадаємо, що мистецька галерея «MISTRIKA» відкрилася у березні 2025 року. Галерея працює з сучасними митцями, пропонуючи свіжий погляд на мистецтво крізь призму стилю, який команда визначає як «метабароко». Цей стиль поєднує декоративну пишність, емоційний драматизм та новаторські концепції, переосмислюючи традиції бароко у сучасному контексті.
Виставка Олени Придувалової «Варта»
Коли: до 18 травня, вівторок-неділя з 12:00-20:00, понеділок-вихідний
Де: вул. Набережно-Хрещатицька, 25.
Вхід на виставку вільний.
До теми: »Виставка сімох» у Музеї діаспори: мистецтво як віддзеркалення сучасного світу.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»