Міжнародний валютний фонд підтвердив, що Україні вдалося зберегти макроекономічну стабільність навіть в умовах війни.
При цьому Фонд підкреслює критичну необхідність збільшення внутрішніх доходів для забезпечення подальшої фінансової стійкості країни. Це зазначила директорка Департаменту комунікацій МВФ Джулі Козак на брифінгу, повідомляє Gazeta.ua.
30 червня Рада директорів МВФ завершила восьмий перегляд програми розширеного фінансування EFF, в результаті чого Україна отримала новий транш в обсязі $500 млн. Таким чином, загальна місткість виплат за цією програмою вже сягнула $10,6 млрд.
За словами Козак, українська економіка демонструє стійкість, і уряд виконав усі основні критерії ефективності та структурні маяки станом на кінець березня. Водночас, у контексті зростання фінансових потреб для оборони, питання фіскальної стабільності стає дедалі більш нагальним.
Зокрема, в проекті бюджету на 2025 рік Україна має намір збільшити військові витрати на 400 млрд грн. Це питання стало однією з тем обговорення під час перегляду програми, за словами представниці МВФ.
Для відновлення фіскальної стійкості Фонд рекомендує Україні продовжити реалізацію Національної стратегії доходів, яка включає:
– модернізацію податкової та митної системи;
– призначення керівника Держмитслужби;
– боротьбу з ухиленням від оподаткування;
– гармонізацію законодавства з європейськими нормами.
Також важливо вдосконалити управління державними інвестиціями, запроваджувати середньострокове бюджетне планування та ефективно управляти фіскальними ризиками. Козак зазначає, що лише комплексне виконання цих заходів дозволить підтримувати економічний ріст і залучати інвестиції в середньостроковій перспективі.
МВФ підкреслив необхідність завершення реструктуризації зовнішнього боргу відповідно до умов програми. Це є критично важливим для відновлення повної боргової стійкості України.
Крім того, було змінено графік переглядів програми EFF – наступний (дев’ятий) відбудеться ближче до кінця 2025 року та охопить одночасно два етапи (дев’ятий і десятий огляди).
Також відповідно до Меморандуму з МВФ, українська влада має на меті ухвалити закон про 5%-й податок на продажі через інтернет-платформи – так званий “податок на OLX” до кінця 2025 року.
Міжнародний валютний фонд зберіг прогноз зростання ВВП України на 2025 рік на рівні 2-3%.
Незважаючи на зменшення дефіциту електроенергії, економіка все ще стикається з викликами, зокрема через зниження газовидобутку та ослаблення аграрного експорту.
У фонді зазначають, що Національний банк України дотримується жорсткої монетарної політики на фоні високої, але контролюваної інфляції. Рівень міжнародних резервів залишається достатнім завдяки значній зовнішній підтримці.