Гаряче
6 Лют 2025, Чт

Мирний план Трампа на Близькому Сході збурив увесь світ – що це означає для України

Прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу (ліворуч) схвалив план Дональда Трампа про контроль США над Сектором Газа. Фото: eastnews.ua

Білий дім покладає великі надії на комерційні інструменти в геополітиці. Новий тренд посилюється. І Україна не є винятком.

Перший іноземний гість 47-го американського президента – прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу – викликав фурор своїм багатозначним подарунком чинному господарю Білого дому. Дональд Трамп отримав від нього два пейджери: золотий і звичайний. Спостерігачі угледіли у сюрпризі натяк на “пейджерну” спецоперацію з ліквідації бойовиків ХАМАС, що наробила галасу восени минулого року.

Трамп і Нетаньягу обговорили мирне відновлення Гази і перспективи налагодження відносин Ізраїлю із Саудівською Аравією.

“Близькосхідна Рів’єра”

Президент США налаштований на це і, гадаю, керівники Саудівської Аравії також. Ми дамо хороший шанс“, – заявив ізраїльський прем’єр на спільній пресконференції.

Дональд Трамп озвучив план по сектору Гази:

• США беруть цю територію під свій контроль (у тому числі, збройний),

• палестинці будуть переселені (йдеться про майже 2 мільйони осіб) до Йорданії та до Єгипту,

• на звільненій території проживатимуть “люди миру” і діятимуть курорти й готелі.

Зайвий іде геть?

Палестина, виходить, зайва. Нетаньягу розсипався у компліментах Трампу. Міністр фінансів Ізраїлю ультраправий Бецалель Смотріч пообіцяв “поховати саму ідею палестинської держави”.

Але арабські країни регіону геніальності такого плану не оцінили. Президент Палестини (автономії) Махмуд Аббас миттєво відповів Трампу: “Мир і стабільність неможливі без створення палестинської держави зі столицею в Єрусалимі“. Угруповання ХАМАС, “Організація звільнення Палестини”, поборники джихаду, попередили про можливу ескалацію, а представник Палестини в ООН запропонував повернути палестинців до їхніх домівок в Ізраїлі. Саудівська Аравія “ясно і недвозначно” не сприймає будь-яких спроб переселити палестинців з їхніх земель. “Ця позиція не підлягає обговоренню”, – відрізали в Дубаю. М’якше, але негативно, висловився і Єгипет.

Дрижаки Європи

Цікаво, що Росія відкидає політику “колективного покарання”, а Китай закликає до політичного врегулювання “на базі дводержавного принципу”.

Європейський континент був категоричнішим навіть за ХАМАС. Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан охарактеризував план Трампа як неприйнятний. Представник МЗС Франції Крістоф Лемуан також оцінив ідею як неприйнятну і “серйозне зазіхання на законні сподівання палестинців”. Натомість він звернув увагу на високий ризик дестабілізації для Єгипту і Йорданії. Німеччина й Іспанія розкритикували ідею переселення палестинців. У значно м’якших формулюваннях, але аналогічно по суті прокоментувала план Велика Британія. У палестинців має бути майбутнє на їхній землі у секторі Гази і на Західному березі, заявив міністр закордонних справ країни Девід Леммі.

Зрозуміло – чому. Переселення палестинців відкриє скриньку Пандори у Європі, де майже кожна країна має територіальні питання до сусідів, й ідеологічно виправдає агресію РФ на територію України.

А от прем’єр Австралії Ентоні Альбанезе коментувати план Трампа категорично відмовився і нагадав, що він за дводержавне рішення. Президент Бразилії Лула да Сілва слів не добирав – назвав ідею американського колеги безглуздою.

Танці навколо Ірану

Насправді гучний план може бути прелюдією до переговорів з Іраном. Білий дім під час перебування ізраїльського прем’єра у Вашингтоні надіслав до Конгресу запит на продаж зброї цій країні на мільярд доларів США. Беньямін Нетаньягу попросив ще й ракети, щоби взяти на приціл ядерні об’єкти Ірану у разі провалу переговорів Вашингтона й Тегерана. Дональд Трамп, зі свого боку, зазначив, що готовий обговорювати угоду з Іраном. “Я хочу, щоб Іран був великою й успішною державою, але без ядерної зброї. Повідомлення, шо США спільно з Ізраїлем збираються рознести Іран вщент, перебільшені“, – написав він у своїй соцмережі Truth Social.

Виделки від Трампа

Таким чином, перед Іраном вибір: або йти на угоду зі США і на можливе націлення ізраїльських ракет на ядерні об’єкти, або наступ Ізраїлю і знищення проксі-угруповань ХАМАСу і “Хезболли”.

Ця дипломатична виделка від Трампа нагадує й українську. Білий дім також зводить усі можливі варіанти до простого “або – або”. І це вже викликає суперечки в оточенні Трампа, повідомляє телеканал NBC. Кіт Келлог і Майк Волтц є прибічниками посиленого тиску на РФ як на ініціаторку конфлікту, але є й ті, хто вважає за необхідне припинити допомогу Києву для прискорення початку перемовин. Можливо, до останніх належить держсекретар Марко Рубіо.

Майстер угод

Наполегливе прагнення Трампа “укладати угоди” може стати важелем роботи з ним, вважають у The Financial Times. Він висуває неприйнятні й шокуючі умови, однак розглядає зустрічні пропозиції.

Якщо він засмучений чимось одним, його можна заспокоїти іншим. Хочете уникнути торгової війни в Європі? Витрачайте більше на оборону. Хочете запобігти припиненню допомоги України? Пом’якшіть регулювання технологічного сектору“, – сказано у статті.

План по Газі є черговим жорстким заходом Трампа у пріоритетну зону геополітичних інтересів, пояснив Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. На думку експерта, це є його стиль, котрий простежується і по територіальних претензіях до Гренландії та Канади, і по економічних щодо Мексики й Колумбії. “Трамп заходить із завищених позицій і отримує опонента більш схильного до перемовин. Причому, йому байдуже, це друг чи ворог, – зазначив Олексій Буряченко. – Я би не виключав, що його план по Газі є підготовкою до переговорів з Іраном, оскільки Трамп натякнув на перспективу ліквідації ХАМАСу і “Хезболли“. Звісно, план вигідний прем’єру Ізраїлю, оскільки Нетаньягу отримав би політичну підтримку, а наявність американських військ під боком є додатковою гарантією безпеки для Ізраїлю”.

Світ фантазій

Утім, дедалі більша відірваність планів Трампа від реальності насторожує.

Усе, що Ізраїль міг зробити для знищення палестинської держави, він зробив, звернув увагу експерт Ігор Семиволос із Центру близькосхідних досліджень, але це не вирішило проблеми. “Ви собі уявляєте, американські війська висаджуються в Газі і здійснюють там етнічну чистку? Чудовий приклад для майбутніх поколінь арабів для закріплення антиамериканізму на генному рівні. Можлво, так і уявляє собі цю картину чинне керівництво США, адже ЦРУ для них зайва організація, що заважає жити у світі фантазій“, – наголосив експерт.

На думку Семиволоса, жодна арабська країна, навіть проамериканська, не погодиться прийняти палестиців.

Нові етнічні чистки?

Але є ще один аспект. Якщо лідер демократичного світу – США – пропонують етнічні чистки як звичайний інструмент, то чому цим інструментом не можуть користуватися РФ проти українців або Китай проти уйгурів, запитує Володимир Рисенко з Харківського антикорупційного центру. “Якщо це можна в Газі, то чому не можна в Маріуполі?” – звертає увагу він.

І ось тут постає питання України: навколо чого і з ким торгується Трамп? За аналогією з Газою, можна й українців з Криму чи з Донбасу переселити. Ймовірні предмети торгу, як-от рідкісноземельні метали, виходять назовні й викликають неоднозначну реакцію. Водночас чинний президент США на інавгурації чесно обіцяв – дбатиме тільки про інтереси своєї країни. І крапка. Приклад заяв по Газі має стати для України імпульсом до жорсткого формулювання й відстоювання власних інтересів. Навіть і в діалозі з президентом США.

Джерело