Президент США Дональд Трамп планує впровадити найбільші торговельні обмеження за останні сто років, що може кардинально змінити світову торговельну систему та створити значні економічні ризики.
Головний економіст Nomura Holdings Inc. Роб Суббараман зазначив, що нестача деталей щодо механізму, масштабу та мети нових мит залишає глобальну економіку в стані невизначеності. Про це повідомляє Bloomberg.
Торгівельні обмеження можуть торкнутися товарообігу на суму приблизно $33 трильйони. Експорт до США з таких країн, як Бразилія та Китай, може скоротитися від 4% до 90%. Індекс невизначеності глобальної торговельної політики 1 квітня досяг найвищого рівня з 2009 року.
Аналітики Goldman Sachs Group Inc. прогнозують, що середній рівень мит у США може зрости на 15 відсоткових пунктів, що призведе до зростання базової інфляції, сповільнення економічного зростання та підвищення ризику рецесії.
Трамп пояснив, що нові “відповідні мита” спрямовані на ліквідацію торговельних бар’єрів, які, на думку американської влади, створюють інші країни для американських компаній. Йдеться, зокрема, про надмірне позитивне сальдо торговельного балансу з США, а також певні податки та збори.
За максимального сценарію реалізації цієї політики середня митна ставка у США може зрости до 28 відсоткових пунктів, що може скоротити ВВП США на 4% і призвести до зростання цін на 2,5% упродовж двох-трьох років.
Наслідки для торговельних партнерів будуть значними незалежно від сценарію. Найбільший вплив може відчути експорт Китаю, ЄС та Індії, хоча їхні економіки, ймовірно, зможуть впоратися з цими викликами. Водночас Канада та країни Південно-Східної Азії можуть зазнати ще більшого удару.
Серед ключових ризиків експерти також називають загрозу стагфляції. Проте остаточний вплив залежатиме від багатьох невідомих чинників, включаючи рівень мит за окремими товарами та країнами, відповідні заходи з боку торговельних партнерів, а також реакцію бізнесу та споживачів.
Варто зазначити, що в першому кварталі цього року американський фондовий ринок продемонстрував найгірші показники з 2023 року, тоді як у світі спостерігалося економічне зростання. Водночас казначейські облігації США подорожчали майже на 3% через побоювання щодо сповільнення економічного розвитку. Ціна на золото зросла до рекордних рівнів, а долар послабшав.
Багато американських компаній висловили занепокоєння, що підвищення мит спричинить зростання витрат і скорочення прибутків. Тим часом керівники іноземних компаній змушені оцінювати можливість перенесення частини виробництва до США, щоб уникнути нових тарифів.
Дональд Трамп заявив, що мита, які він оголосить цього тижня, стосуватимуться всіх країн. Цією заявою президент США спростував припущення про можливе обмеження початкового обсягу мит.
Він має намір ввести так звані взаємні тарифи 2 квітня. Це стане ключовим елементом його плану з відновлення балансу у світовій торгівлі та стимулювання американського виробництва, а також дасть змогу збирати тарифні платежі для фінансування пріоритетів своєї внутрішньої політики.