Вчора, 8 травня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбувся пам’ятний захід, присвячений 80-й річниці завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом.
У рамках заходу було урочисто запалено «Вогонь Слави» — символ вшанування пам’яті українців, які боролися проти нацизму.
Церемонію супроводжував виступ Заслуженого академічного оркестру України Зразково-показового оркестру Збройних Сил України, який додав урочистості та глибини події.
Захід об’єднав представників влади, науковців, громадських діячів та ветеранів, які згадували історичну роль українців у війні. Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький у своєму виступі наголосив на важливості збереження історичної правди:
«Сьогодні воєнні покоління фактично відійшли. Прапраонуки в мільйонах родин уже не мають, у кого спитати про ту війну. Втрата спогадів цих людей, життєвий відхід учасників та свідків не повинні заповнити мілітаристські фальсифікації, авторитарні наративи, міфи та стереотипи, що не шанують переможців — а пропагують війну. Це великий професійний і етичний виклик для істориків, музейників, митців, письменників, науковців в Україні та Європі — зберегти правдиву пам’ять і відчуття спільної відповідальності за мир. Адже без учасників та свідків досвід Другої світової може поступово втратити універсальний моральний резонанс», — зауважив у своїй промові міністр культури.
Також в межах заходу була представлена експозиція «Наша Перемога», яка розкриває вагомий внесок українців у перемогу над нацизмом та нагадує про страшну ціну, яку заплатив наш народ.
На думку директора Музею Війни Юрія Савчука, відкриття виставкового проєкту стало важливим кроком у відновленні правди про Другу світову війну, а також у боротьбі проти російської пропаганди, що десятиліттями намагалася применшити роль українців у перемозі над нацизмом.
«Виставковий проєкт „Наша Перемога“ — це нагадування про силу українського народу, який, попри всі випробування, завжди стояв на стороні свободи та правди. Українці боролися у Другій світовій війні на різних фронтах, їхня роль у перемозі над нацизмом є беззаперечною. Сьогодні, через експозицію, ми не лише вшановуємо пам’ять загиблих, а й відновлюємо історичну справедливість, протистоячи багаторічним спотворенням та пропагандистським міфам», — наголосив у своєму виступі Юрій Савчук.
За його словами, виставка «Наша Перемога», ініційована музеєм, має на меті не лише підкреслити внесок українського народу в перемогу, а й утвердити той факт, що саме українці понесли основний тягар боротьби на європейському континенті. Вони воювали у Червоній армії, УПА, Війську Польському, рядах французького, югославського та словацького рухів Опору, а також у військах Канади, США, Австралії та Великої Британії.
Як зазначив на заході професор, член-кореспондент Національної академії наук України Олександр Лисенко, виставка є вшануванням пам’яті загиблих, жертв серед цивільного населення, мешканців України, знищених під час Голокосту, та представляє новий погляд на історію Другої світової війни.
«Це була війна проти двох тоталітаризмів, проти нацистського і радянського. Якщо ми намагаємося осмислити нацистський тоталітаризм, нацистську окупацію, то так само ми маємо виконати домашнє завдання з осмислення комуністичного минулого, злочинів того режиму, який теж поклав на вівтар мільйони життів українців. І знайти те золотий перетин історії, в якому кожна політична нація здобуває усвідомлення і розуміння свого історичного призначення і свого права на розбудову власної національної державності», — наголосив історик.
За даними Українського інституту національної пам’яті, у війні загинули вісім мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. Загалом Друга світова війна забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей у всьому світі.
Також учасники події відмітили про символічне розташування експозиції на колишній Алеї міст-героїв, що десятиліттями слугувала простором утвердження радянського міфу про «Велику Вітчизняну війну».
У грудні 2024 року цей простір оновили: демонтовано «Золоті Зірки» та радянські написи, повертаючи історичну пам’ять у відповідність до фактів.
Нагадаємо, що 8 травня 1945 року гітлерівська Німеччина підписала капітуляцію, а нацистський режим зазнав остаточної поразки. Країни-союзники — США, Велика Британія та СРСР — святкували Перемогу на європейському континенті.
До теми: Після нападу рф на Україну гасло «Ніколи знов!» зазнало краху: історики про уроки Другої Світової війни.
Світлини для публікації надані пресслужбою Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»