Понеділкова хандра – це не лише поганий настрій на початку тижня. Науковці з’ясували, що цей стан спричиняє специфічний вид стресу, який може затримуватися в організмі на тривалий час, навіть якщо людина без роботи.
Такий стрес негативно впливає на серцево-судинну систему та може підвищувати ймовірність розвитку серйозних недуг, інформує The Independent.
Дослідники з Університету Гонконгу проаналізували дані понад 3500 дорослих учасників Англійського поздовжнього дослідження старіння (ELSA). Виявилося, що літні люди, які відзначили тривогу в понеділок, мали приблизно на 25% вищий рівень кортизолу в зразках волосся, що говорить про накопичувальний вплив стресу протягом двох місяців, в порівнянні з тими, хто відчував тривогу в інші дні тижня.
Цей “тривожний понеділок” відзначався як у працюючих осіб, так і у пенсіонерів. Це свідчить про глибоке пов’язання між початком робочого тижня та порушенням природних механізмів реакції організму на стрес, які, як відомо, є одним із чинників серцевих захворювань. Наприклад, саме з понеділками пов’язують стрибок серцевих нападів на майже 20%.
“Збільшення випадків серцево-судинних подій у понеділок навряд чи є випадковим явищем”, – зазначили дослідники.
Вчені вважають, що ключову роль у цій ситуації відіграє гіпоталамо-гіпофізарно-надниркова вісь (ГГНВ), що регулює гормон стресу кортизол. При хронічному підвищенні активності ГГНВ, як відомо, збільшується ризик гіпертонії, резистентності до інсуліну та дисфункції імунної системи.
Попередні дослідження вказували на вищі рівні гормонів стресу в будні дні у порівнянні з вихідними, але це дослідження стало першим, що виділило саме понеділок як специфічний фактор, що стимулює цей процес.
“Для багатьох літніх людей початок нового тижня запускає біологічний каскад, який триває місяцями. Це не обов’язково пов’язано з роботою, а й з тим, наскільки глибоко понеділки інтегровані у нашу фізіологію стресу, навіть після завершення кар’єри”, – зазначив один з авторів дослідження Тарані Чандола.
Існує простий ритуал перед сном, який може допомогти налаштуватися на спокій та прокинутися без стресу. Він займає лише кілька секунд, але може суттєво поліпшити якість ранку та загальний стан.
Різкі пробудження негативно впливають на здоров’я, особливо на серцево-судинну систему. Спеціалісти радять вибрати тиху та спокійну музику для будильника, а також переконатися, що її гучність поступово зростає. Крім того, рингтон повинен викликати приємні спогади та емоції.